Świadczenia, składki, ubezpieczenia

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem po wypadku. Miałam nogę złamaną w kilku miejscach. Przez prawie pół roku byłam na zwolnieniu lekarskim, teraz kończy mi się L4, ale nadal nie jestem zdolna do pracy. Czy mam występować o rentę, czy też ZUS mógłby mi wydłużyć chorobowe?

Może pani starać się o świadczenie rehabilitacyjne w ZUS. Przysługuje ono ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie przyznawane jest na okres niezbędny do jej przywrócenia, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy. Przysługuje w wysokości: 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni) i 75 proc. za pozostały okres. 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego otrzymają osoby, których niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży albo jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową

 

Chciałbym dołączyć dokumentację pracowniczą za lata 1960-1975, niestety nie mogę znaleźć dokumentów ani zaświadczeń o swoich zarobkach. Ponadto firma, w której pracowałem, już nie istnieje.

Dokumenty o zarobkach osiąganych do 1980 roku mogły zostać zniszczone w związku z tym, że minął termin ich przechowywania. Może pan jednak zgłosić się do ZUS, który pomoże ustalić, czy dany zakład znajduje się w posiadanym przez niego wykazie zlikwidowanych zakładów pracy i czy wskazane jest miejsce przechowywania jego dokumentacji. Informacje te można również znaleźć na stronie internetowej ZUS. Być może w archiwum zachowały się karty pracy i na tej podstawie będzie można ustalić pana zarobki.

 

Jestem obywatelem Polski, ale pracuję w Argentynie. Czy mogę przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

Jak najbardziej może pan przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Prawo do objęcia nimi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do obowiązkowo, np. nie są pracownikami, nie prowadzą działalności gospodarczej.

 

Do kiedy przysługuje świadczenie kompensacyjne?

Prawo do świadczenia ma charakter okresowy i ustaje z dniem poprzedzającym osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, zróżnicowanego dla kobiet i mężczyzn w zależności od daty urodzenia. Ustaje również w przeddzień uzyskania prawa do emerytury z tytułu ukończenia wieku niższego niż powszechny wiek emerytalny. Świadczenie kompensacyjne jest przewidziane dla nauczycieli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Mogą z niego skorzystać również ci nauczyciele, którzy nie spełnili warunków do uzyskania emerytury bez względu na wiek z ustawy Karta Nauczyciela.

Pamiętać jednak trzeba, że pobierając świadczenie, nie można pracować w charakterze nauczyciela w oparciu o umowę o pracę.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl

Komentarze

Dodaj komentarz