Ksiądz Marek Bernacki / Dominik Gajda
Ksiądz Marek Bernacki / Dominik Gajda

 

Rozmowa z księdzem Markiem Bernackim, koordynatorem ŚDM w Rybniku.


 

Jak w Rybniku wyglądają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży?

Miasto coraz bardziej zaczyna tym żyć. Wyrazem tego będzie festyn promujący Światowe Dni Młodzieży, który odbędzie się 29 maja na placu Jana Pawła II. Poprzez ten festyn chcemy pokazać to piękne oblicze ŚDM wszystkim mieszkańcom. I zachęcić naszą polską młodzież jeszcze bardziej do udziału w tym wydarzeniu.

 

Jeśli chodzi o rodziny, które chcą przyjąć pielgrzymów, jest nawet nadkomplet.

To prawda, i to nie tylko w naszym regionie, ale w całej diecezji, a nawet w Polsce. Grupy, które miały dotrzeć do Polski, trochę się kurczą. Czasem z powodów ekonomicznych, bo jednak koszt udziału niektórych przerasta. Są też przyczyny losowe. Tak to już jest, że na początku podaje się trochę zawyżone liczby, które potem są korygowane, kiedy przychodzi czas zapisów. Stąd też mamy odrobinę mniej pielgrzymów, którzy przyjadą, i wystarczającą dla nich bazę. Wciąż czekamy na ostateczną weryfikację, ponieważ zapisy zagranicą trwają do końca maja i początku czerwca. Spodziewamy się około 2400 pielgrzymów w naszym regionie.

 

To ile rodzin jest w bazie?

W Rybniku i okolicy około 800 rodzin chce przyjąć pielgrzymów do swoich domów. Liczba jest bardzo duża. Wiele rodzin zadeklarowało, że zaprosi po 5-6 osób. My będziemy dzielić sprawiedliwie, żeby po dwie osoby trafiły do jednej rodziny.

 

Rodziny są przygotowywane do tego nie tylko pod kątem duchowym, ale również praktycznym.

Te rodziny same dopominały się spotkań formacyjnych. Zapraszamy te rodziny, modlimy się, przekazujemy informacje. U sióstr wizytek w każdą pierwszą środę miesiąca jest modlitwa w tej intencji, jest msza św. w intencji ŚDM u werbistów w trzecie piątki miesiąca. Zaproponowaliśmy też bezpłatne minikursy językowe dla rodzin i młodzieży, które trwają trzy miesiące. Spotkały się z dużym zainteresowaniem. Ludzie uczą się angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Tu ukłon w stronę lektorów, którzy robią to gratisowo i też będą przyjmować u siebie pielgrzymów.

 

A ilu młodych ludzi chce pojechać na same ŚDM?

Nasza młodzież jest bardzo zainteresowana ŚDM. My, księża, zarówno na ambonie, jak i na katechezie dużo o tym mówimy. Młodzież ogląda media i docierają do niej niesprawiedliwe i krzywdzące opinie o ŚDM, że coś nie jest przygotowane, że ktoś z kimś się nie dogadał, że lepiej tam nie jechać, że mogą być jakieś zamachy. To kłamstwo. Nikt o takich rzeczach odpowiedzialnie nie mówi. Natomiast młodzież i rodzice czasem temu ulegają. Jest jakiś strach, niepewność. To czasem wystarczy, że niektórzy od razu się poddają i rezygnują. Na dziś około 250 młodych ludzi z Rybnika i najbliższej okolicy chce jechać na ŚDM. To m.in. grupy szkolne, parafialne.

 

Pewne emocje budzą również koszty takiego wyjazdu, które nie należą do najniższych.

Na pewno nie jest to ani za darmo, ani za złotówkę. Tygodniowy pakiet kosztuje 690 złotych. Ale w tym jest sześć-siedem noclegów, są posiłki, transport i komunikacja, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma. Jeśli to wszystko przeliczymy, to nie znajdziemy w Krakowie tańszej oferty na siedmiodniowy pobyt. Z sum płaconych przez młodych organizowana jest całość wydarzenia. Młodzież będzie korzystała z toalet, wody, innych udogodnień. W wielu parafiach młodzież szuka funduszy, organizuje festyny, kiermasze, sprzedaje ciastka, pocztówki itp. W Rybniku kilka takich akcji przeprowadziło parafialne centrum ŚDM przy bazylice, aktywnie działają Popielów, Orzepowice. Są też księża, którzy po prostu dopłacają młodym do wyjazdu na ŚDM.

 

W organizację ŚDM aktywnie włączyły się również władze miasta.

Od samego początku jest wielka życzliwość z ich strony. Prezydent Rybnika zdaje sobie sprawę z tego, że jest to też piękna promocja miasta. Do Rybnika przyjedzie ponad 2 tysiące młodych ludzi z całego świata, z 20 różnych krajów. Będą goście egzotyczni, np. 56 osób z małej wyspy Saint Lucia na Pacyfiku, 24 osoby z Barbadosu, 26 osób z Trynidadu i Tobago, 39 osób z Korei. Być może przyjedzie też 114 osób z Meksyku. Dekanat knurowski odwiedzi duża grupa z Filipin. Te ponad 2 tysiące młodych ludzi, do tego ich opiekunowie polscy będą w tym czasie kupowali w Rybniku, dadzą zarobić naszym przedsiębiorcom. To nie tylko wydarzenie religijne, ale też kulturalne.

Rozmawiał: Adrian Karpeta

 

 

Więcej informacji na temat rybnickiej odsłony Światowych Dni Młodzieży:

Centrum Rejonowe Rybnik Światowych Dni Młodzieży

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, ulica Pilarczyka 5, 44-210 Rybnik, ksiądz Marek Bernacki, tel. 607 162 073, https://www.facebook.com/SDMRybnik/

Komentarze

Dodaj komentarz