Święta majowe a dni wolne od pracy

 

 Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 


Czy jeśli święta 1 maja i 15 maja wypadają w tym roku w niedzielę, to pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne w innym dniu?

Dni świąteczne będące w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy określa ustawa o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90). W maju 2016 r. wolne są: 1 maja – Święto Pracy, które przypada w niedzielę, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, które przypada we wtorek, 15 maja w niedzielę świętujemy pierwszy dzień Zielonych Świątek, 26 maja w czwartek obchodzimy w tym roku dzień Bożego Ciała.

 Wszystkie ze świąt, które nie przypadają w niedzielę, obniżają wymiar czasu pracy o osiem godzin. Święta w maju 2016 r. pokrywające się z niedzielą to: 1 maja – Święto Pracy, 15 maja – pierwszy dzień Zielonych Świątek. Ponieważ w maju żadne ze świąt nie przypada w sobotę, pracodawcy, którzy stosują podstawową organizację czasu pracy i dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są u nich soboty, nie muszą wyznaczać w okresie rozliczeniowym innych dodatkowych dni wolnych od pracy dla pracowników.

W maju 2016 r. przepracujemy 160 godzin, 20 dni. W przypadku osób wykonujących normalnie pracę w niedzielę i pracujących w przypadające wtedy święto stosuje się takie przepisy jak przy pracy w zwykłą niedzielę. Pracodawca musi takiej osobie zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli pracownik nie może wykorzystać tego dnia ani w tym terminie, ani do końca okresu rozliczeniowego, to przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek ten wynosi 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę – za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Ponieważ święta majowe są dniami ustawowo wolnymi od pracy, to przypomnieć należy, że praca w tych dniach jest niedozwolona w placówkach handlowych. Praca w niedzielę jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Zakaz ten obowiązuje każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce, niezależnie od zajmowanego stanowiska, w tym pracowników e-sklepów. W tych dniach pracę mogą wykonywać tylko właściciele placówek handlowych lub osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Przepisy nie wprowadziły bowiem zakazu otwarcia placówki handlowej w święta. W takim jednak przypadku należy mieć na uwadze przepisy art. 22 § 11 i § 12 Kodeksu pracy, które zakazują wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w święta stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które inspektor pracy może ukarać pracodawcę karą grzywny w wysokości od 1 do 2 tysięcy złotych, lub skierować wniosek do sądu rejonowego, który ma prawo ukarać winnego popełnienia wykroczenia grzywną do 30 tysięcy złotych.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

 

Komentarze

Dodaj komentarz