Archiwum / Marek Krząkała
Archiwum / Marek Krząkała

 

Wizytówka miasta powinna być neutralna, dla każdego do przyjęcia.

 

Udało się! 290 mln zł otrzyma Rybnik na drogę Pszczyna – Racibórz. Co ciekawe plany budowy tej drogi powstały jeszcze za czasów Edwarda Gierka. Największa w historii dotacja z UE dla Rybnika to dowód, że miasto jest ważnym punktem na mapie Śląska i stoi przed szansą na skok cywilizacyjny i gospodarczy. Warto także pamiętać o tym, że dzisiejsza polityka europejska kładzie nacisk na regiony, a więc im silniejsza pozycja Rybnika jako centrum subregionu zachodniego, tym większa szansa rozwojowa dla wszystkich miast ościennych.

Realizacja drogi Pszczyna – Racibórz to dobry przykład roli jaką przez wiele lat przypisywano dużym projektom infrastrukturalnym takim jak drogi, kanalizacja, budynki przeznaczone na cele edukacyjne, boiska i sale gimnastyczne. Zdaniem wielu badaczy nadchodzi czas miast nowoczesnych, inwestujących w kulturę, szeroko rozumianą rekreację, nastawionych na młodych ludzi, rodziny, ale także prowadzących aktywną politykę senioralną. Cieszą mnie zatem takie projekty jak "I Rybnickie Forum Kultury" w którym wziął udział wieloletni minister kultury Bogdan Zdrojewski, czy powołanie do życia Klastra Centrum Innowacji Technologicznych jako połączenia samorządu, biznesu i zaplecza intelektualnego uczelni wyższych. To dobry kierunek rozwoju.

Jeśli mówimy o nowoczesnych miastach, to musimy wspomnieć o nowoczesnym dizajnie. Chodź w Rybniku wciąż go mało, to jako przykład przychodzą mi na myśl kortenowe donice na ulicy Kościuszki. Moja otwartość na nowe idee stoi tutaj w sprzeczności z przekonaniem, że wizytówka miasta powinna być neutralna, czyli akceptowalna dla każdego, bez względu na poziom estetycznej wrażliwości. Z racji pełnionych funkcji wielokrotnie widziałem skuteczne połączenie nowoczesności z tradycją, ale tutaj Rybnik 2.0, podobnie jak wśród wielu rybniczan budzi moje wątpliwości.

4

Komentarze

  • anty POPIS Debilna strategia panie pośle. Nikogo 29 kwietnia 2016 22:30Debilna strategia panie pośle. Nikogo nowego pan nie przekona do siebie krytykowaniem Kościuszki, a kopie pan w swoje gniazdo. Dlatego PO zniknie
  • gefrajter kania Moda na konkursy 29 kwietnia 2016 09:45Teraz w Rybniku nastała moda na konkursy architektoniczne. Będzie kolejny, który ma dać pomysł na ul. Kościuszki. Problem w tym, że niedawno inny rozstrzygnięto - uczestnicy dostali nagrody, a żaden z projektów nie zostanie wcielony w życie, bo się nie spodobał. Może warto wziąć pod uwagę to, że Rybnik to nie Warszawa czy Kraków i uznani architekci nie interesują się konkursami ogłaszanymi przez taką , przepraszam że tak napiszę, pipidówkę. Bo żaden prestiż z tego będzie i żadne wielkie pieniądze.
  • hutnik że tak zapytam 28 kwietnia 2016 20:44Panie pośle ma pan rację, ale to prezydent z pana ugrupowania. Dlaczego pan mu nie doradza? Dlaczego pan mu nie podpowiada? Moim zdaniem ma pan dużo więcej doświadczenia niż pan Kuczera i to powinno być pana obowiązkiem.
  • Z Kościuszki Racja 28 kwietnia 2016 08:15Święta racja panie pośle. Rybnickie władze często mówią o ładzie architektonicznym, porządkowaniu centrum miasta, małej architekturze. Kościuszki była zaprzeczeniem tych trzech haseł - wielgachne donice nie dość że obskurne, całkowicie zdominowały tą ulicę. Kompletne nieporozumienie, które teraz, po roku wreszcie chcą naprawić. Można powiedzieć BRAWO, ale dlaczego tak późno wsłuchano się w głosy krytyków, którzy jak się okazało mieli rację?

Dodaj komentarz