Rowery cieszą się coraz większą popularnością, w rajdach uczestniczą całe rodziny / UG Nędza
Rowery cieszą się coraz większą popularnością, w rajdach uczestniczą całe rodziny / UG Nędza

 

Tutaj wpisz nagłówek tekstu Robi się coraz cieplej, coraz częściej świeci słońce, więc warto wybrać się na rower. Jest to okazja do poprawienia samopoczucia, kondycji oraz zgubienia kilku kilogramów.

Poza tym przesiadając się z auta lub autobusu na dwa kółka, można sporo zaoszczędzić. Do sezonu trzeba jednak się przygotować.Przed rozpoczęciem jazdy należy się zatroszczyć o swój sprzęt. Po odkurzeniu i sprawdzeniu powietrza w oponach powinno się nasmarować łańcuch i przerzutki. Wypada też sprawdzić regulację hamulców oraz, gdy zachodzi taka potrzeba, zadbać o wycentrowanie kół. Jeśli nie czujemy się na siłach, by zrobić to wszystko samemu, można oddać rower do sprawdzonego zakładu serwisowego.  też o tym, że obowiązkowe jest posiadanie: świateł przednich o barwie białej lub żółtej (może to być np. lampka na baterie zakładana po zmroku), tylnych świateł odblaskowych oraz migających barwy czerwonej lub pomarańczowej i dzwonka o nieprzeraźliwym dźwięku. Bardziej zaawansowani mogą wyposażyć się w kask oraz licznik, a także w profesjonalny ubiór. Dobrą praktyką jest też jazda w kamizelce odblaskowej, szczególnie wieczorową porą.

 

Jak się przygotować?

By pierwsza jazda nie zakończyła się kilkudniowymi zakwasami lub kontuzją, zaleca się przygotowanie kondycyjne. Może to być nawet krótka rozgrzewka polegająca na wykonywaniu skrętów i skłonów, wymachiwaniu kończynami, krążeniu tułowiem czy ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Na początku nie należy zapuszczać się na dalekie, kilkudziesięciokilometrowe wycieczki. By na nowo przyzwyczaić się do roweru, warto zacząć jazdę po mało uczęszczanych drogach lub leśnych ścieżkach. Amatorom rowerów zaleca się, by unikali na początku szybkich zrywów czy nierównomiernej jazdy. Może to skutkować niedotleniem, kłuciem w sercu, a na następny dzień bólem mięśni. Tak przygotowani, wyruszamy na trasę!

 

Ścieżki w regionie

W Rybniku istnieje 17 tras rowerowych, które oprócz wspaniałych widoków oferują możliwość poznania licznych miejsc ważnych kulturowo i historycznie. Łącznie rowerzyści mogą korzystać z ponad 100 km ścieżek. Jednym z najbardziej wymagających jest 40-kilometrowy Szlak im. Jana Pawła II. Ciągnie się on od Stodół do centrum miasta, przez Wielopole i Golejów, aż do Rud. Jadąc tą drogą, można odwiedzić m.in. stadninę koni, dom, w którym przebywał Karol Wojtyła, leśniczówkę Gzel, bazylikę, przed którą stoi pomnik papieża, park cysterki oraz skansen kolejki wąskotorowej.

Warto pamiętać, że można wybrać się tym szlakiem w jedną stronę rowerem, natomiast wrócić autobusem. Już niebawem Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku umożliwi bowiem przewóz jednośladów na specjalnej przyczepie dołączonej do autobusu linii nr 43. Interesująca wydaje się również trasa żółta nr 2, która prowadzi od Jejkowic przez ośrodek Kotwica, gdzie można zatrzymać się, by popływać na rowerkach wodnych lub kajakach. Dalej trasa prowadzi aż do Leszczyn w kierunku Orzesza. Sporym zainteresowaniem cieszą się głownie trasy czerwona, zielona i niebieska. Część z nich połączono z innymi miastami, a każda przystosowana jest dla nawet najbardziej wymagających kolarzy.

 

Jazda po mieście

Miasto od kilku lat robi postępy, by ułatwić życie tym, którzy wybierają dwa kółka. Utworzono wiele ciągów rowerowych, stojaków oraz nowych oznakowań. Dodatkowo od końca ubiegłego roku magistrat wyszedł z inicjatywą wprowadzenia standardów rowerowych obowiązujących w Rybniku. Jest to zespół regulacji prawnych, które mówią o tym, jak należy projektować infrastrukturę miejską, by rowerzyści mogli bezpiecznie się przemieszczać. Wprowadzono też na drogach osiedlowych kontrapasy, które pozwalają na jazdę pod prąd rowerem na drodze jednokierunkowej. Na terenie miasta działa RSIP, czyli Rybnicki System Informacji Przestrzennej – jest to informatyczna mapa tras po Rybniku, która pozwala poznać dokładnie szlak, który pragniemy obrać.

 

Będzie można wypożyczyć?
Ci, którzy nie posiadają swojego sprzętu rowerowego, mogli go wypożyczyć. Podobną ofertę przez ostatnie trzy lata proponowało mieszkańcom Starostwo Powiatowe w Rybniku. Referat ochrony środowiska jednak informuje, iż na razie nie wiadomo, czy w tym sezonie znów zostanie wznowiona praca wypożyczalni rowerowej. Gdy tylko sprawa się rozstrzygnie, niezwłocznie poinformujemy o tym naszych Czytelników na łamach "Nowin".

 

 

1

Komentarze

  • inBike Jeździsz na rowerze? 14 kwietnia 2016 21:18wjedź na inbike.pl

Dodaj komentarz