Nowy wzór umowy o pracę

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Słyszałem, że z nowym rokiem zmieniły się zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej, ma wejść także w życie nowy wzór umowy o pracę.

 

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, które modyfikuje zasady, ponadto zmienia od 22 lutego 2016 r. wzór umowy o pracę.

Ponadto dostosowuje się, w związku ze zmianami w urlopach związanych z rodzicielstwem, wykaz dokumentów przechowywanych w części B akt osobowych pracownika. Akta osobowe składają się z trzech części i obejmują: w części B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika, w tym związane z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego i urlopu wychowawczego (zmieniona wersja § 6 ust. 2 pkt 2 lit. h). Ponadto pracodawca jest zobowiązany do przechowywania w teczce pracownika także "dokumentów związanych z korzystaniem z urlopu bezpłatnego".

Od 22 lutego 2016 r. zacznie natomiast obowiązywać zmieniona wersja załącznika nr 2 do rozporządzenia. Wprowadzono pkt 3 umowy, w którym pracodawca jest zobowiązany wskazać przyczyny zawarcia terminowej umowy o pracę w celu: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności; wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; wykonywania pracy przez okres kadencji – w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 251 § 4 pkt 4 Kp).

Są to informacje, o których mowa w art. 29 § 11 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony. Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy w formie pisemnej lub elektronicznej o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie pięciu dni roboczych od dnia jej zawarcia.

Kto nie dopełnia powyższego obowiązku, podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz