Świadczenie przedemerytalne

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Z przyczyn ekonomicznych zostałam zwolniona z zakładu, w którym przepracowałam 21 lat. W sumie mam 33 lata pracy składkowe i nieskładkowe, do 19. roku życia pomagałam w gospodarstwie rolnym, a jednocześnie uczyłam się w szkole oddalonej o około 28 km. Wracałam około godziny 14-15 i pomagałam w gospodarstwem 4-5 godzin dziennie. Po zwolnieniu z pracy byłam na zwolnieniu lekarski przez 180 dni, a następnie przez 12 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym. Teraz pobieram zasiek dla bezrobotnych, który będzie mi przysługiwał przez sześć miesięcy. Czy potem mogę starać się o świadczenie przedemerytalne? Mam ukończone 52 lata.

 

Jak najbardziej może pani złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne do ZUS, jednak dopiero po przeanalizowaniu złożonej przez panią dokumentacji organ rentowy wyda stosowną decyzję przyznającą świadczenie lub nie. Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, należy spełnić kilka warunków. Niektóre z nich, z tego co pani napisała, zostały spełnione, czyli pobieranie przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto musi być pani nadal zarejestrowana jako bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie mogła odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

W okresie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych należy złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne. Do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym dana osoba była zatrudniona przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, okres uprawniający do emerytury wynosi co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Z tego, co pani podaje, wynika, że ma pani mniej lat składkowych i nieskładkowych. Jednak być może na podstawie złożonych dokumentów i oświadczeń okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców będzie można doliczyć brakujące lata składkowe.

Należy pamiętać, że czas przebywania na zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym po ustaniu zatrudnienia nie jest wliczany do stażu pracy przy staraniu się o świadczenie przedemerytalne. Na dzień ustania zatrudnienia musi pani legitymować się 35-letnim okresem ubezpieczenia uprawniającym do emerytury.

Świadczenie przedemerytalne ustalane na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2004 r. przysługuje w wysokości wynoszącej od 1 marca 2015 r. 1027,39 zł. Świadczenie przedemerytalne podlega okresowej waloryzacji, która przeprowadzana jest na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz