Czas pracy, wolne za święto i L4

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Bardzo proszę o wyjaśnienie. Rozliczam wynagrodzenia. Otrzymałam z kadr korektę do wykazu godzin za grudzień 2015 r. w związku ze zwolnieniem lekarskim jednego pracownika. Jeden dzień zwolnienia był w dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Norma godzin do przepracowania w korekcie została podwyższona do 176, a w grudniu wynosiła 168. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie przekonać osoby wykonującej korektę, że normy nie można zmieniać. Proszę o pomoc. Sprawa ciągnie się już kilka dni.

Jako uzasadnienie otrzymaliśmy informację z portalu kadry abc: Autor zwraca uwagę na fakt, iż w przypadku gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za święto przypadające w sobotę (czyli np. za dzień 3 maja przypadający w sobotę pracodawca wyznaczył dzień wolny – 2 maja) wówczas nie należy wyznaczać pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Choroba pracownika, nie obniża obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Zgodnie bowiem z art. 130 § 3 k.p., wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym, ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy."

 

W grudniu 2015 roku wymiar czasu pracy wynosił 168 godzin, 21 dni pracy. Obliczając liczbę godzin do przepracowania, należało uwzględnić treść przepisu, zgodnie z którym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Za święto 26 grudnia przypadające w sobotę, tj. w dniu wolnym dla pracownika, należało zapewnić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje. Pracodawca mógł wyznaczyć dodatkowy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w czwartek 24 grudnia.

Jeżeli jednak pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za święto przypadające w sobotę (tu 24 grudnia), wówczas przełożony nie miał obowiązku wyznaczać mu innego dnia wolnego. Uznaje się bowiem, że jeżeli dzień wolny za święto przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, wówczas przyjmuje się, że pracownik go "wykorzystał", ponieważ w tym dniu nie świadczył pracy.

Ponadto wyjaśniam, że zgodnie z treścią art. 130 § 3 Kodeksu Pracy wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika (np. spowodowana chorobą) obniża wymiar czasu pracy o taką liczbę godzin, jaką miał on do przepracowania w danym dniu zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. A zatem usprawiedliwiona nieobecność w pracy w dniu wolnym od pracy pozostaje bez wpływu na wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Ponieważ święta i okres usprawiedliwionej nieobecności obniżają wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym (art. 130 § 2 i 3 k.p.), należy przyjąć, że pracą w godzinach nadliczbowych pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy jest praca ponad ten obniżony wymiar. Na przykład w miesięcznym okresie rozliczeniowym (168 godzin), w którym pracownik chorował przez 40 godzin, pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad 128, a nie ponad 168 godzin.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz