Lata pracy i zasiłek macierzyński

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

Do 2004 roku pracowałem w szkodliwych warunkach przez 26 lat, mam na to świadectwo pracy. Czy w związku z tym mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?

O ile urodził się pan po 1948 roku i jeśli na 1 stycznia 1999 r udokumentuje w sumie 25 lat pracy (składkowych i nieskładkowych), w tym 15 lat w szczególnych warunkach, to po ukończeniu 60 lat będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Jeśli nie ma pan 25 lat pracy na koniec 1998 r., to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie mógł złożyć wniosek o emeryturę wraz z rekompensatą za to, że nie skorzystał z wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach.

 

Miałam przerwę w pracy w okresie przed 1990 r. spowodowaną koniecznością opiekowania się dziećmi. Na urlopie bezpłatnym byłam przez trzy lata. Czy ten okres będzie miał wpływ na wysokość mojej emerytury?

Tak, przepisy przewidują taką możliwość. Przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem (np. okresy urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego) uwzględnia się po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy), a nie jak dotychczas po 0,7 proc. podstawy wymiaru.

Jeśli ma pani już ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dzieckiem, może zgłosić wniosek o ponowne jego ustalenie. W razie niezgłoszenia takiego wniosku do czasu przejścia na emeryturę (również częściową, emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne), Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy kapitał początkowy przy obliczaniu wysokości świadczenia, o które będzie się pani ubiegała. Jeśli są osoby, które już pobierają któreś z wymienionych świadczeń, a miały kapitał początkowy ustalony na podstawie wcześniejszych mniej korzystnych przepisów, mogą wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego i pobieranego świadczenia.

 

W lutym urodzę dziecko. Jak wysoki dostanę zasiłek macierzyński, skoro zlikwidowany został dodatkowy urlop macierzyński i kiedy powinnam złożyć wniosek u pracodawcy?

Po zmianach maksymalny termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wydłużył się z 14 do 21 dni. Jeżeli w tym terminie złoży pani wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski, wówczas zasiłek macierzyński za cały okres dostanie pani w wysokości 80 procent wyliczonej kwoty. Jeżeli o urlop rodzicielski wystąpi pani później, wówczas za okres urlopu macierzyńskiego i pierwsze sześć tygodni rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka, dostanie pani 100 procent, a za pozostały okres już 60 procent.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz