Macierzyński a wypoczynkowy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim (do 21.02.2016 roku), a później zamierzam iść na urlop wychowawczy. Czy wcześniej mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, czy pracodawca musi mi go udzielić i czy może mnie zwolnić w jego trakcie? Razem mam 77 dni ( 25 dni za rok 2014, 26 za 2105, 26 za 2016) urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z treścią art. 163 § 3 Kodeksu pracy na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Część urlopu niewykorzystaną z powodu:

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3) odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,

4) urlopu macierzyńskiego pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

(art. 166 Kodeksu pracy).

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336): "Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.".

Jeśli złoży pani wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 22 lutego 2016 r., pracodawca będzie związany wnioskiem w tej sprawie. Jeśli zamierza pani skorzystać z urlopu wychowawczego, to fakt ten nie wpłynie na pani uprawnienia urlopowe przed udzieleniem pani tego urlopu.

Zgodnie z art. 41 Kodeksu Pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Czas trwania ochrony przewidzianej w art. 41 k.p. wyznaczony jest zatem długością urlopu lub długością innej niż urlop usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. W tych też okresach nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy. Oznacza to, że nie można niewadliwie złożyć oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Artykułu 41 nie stosuje się w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz