Odpracować wyjścia z pracy cz. 2

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.



 

Dziś dalszy ciąg odpowiedzi na pytanie w kwestii odpracowywania prywatnych wyjść z pracy, a konkretnie o to, czy pracodawca powinien uzgodnić zasady z organizacją związkową.

 

Należy także zwrócić uwagę na treść art. 1041 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym regulamin pracy (dotyczy pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników), określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności: organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu (...).

W sytuacji uregulowania wyjść prywatnych w regulaminie pracy pracodawca jest obowiązany zgodnie z treścią art. 1042 § 1,2 Kodeksu pracy uzgodnić treść regulaminu z zakładową organizacją związkową. W razie nieuzgodnienia treści regulaminu pracy z zakładową organizacją w ustalonym przez strony terminie regulamin pracy ustala pracodawca.

Podsumowując należy podkreślić, że zwolnienie od wykonywania pracy (okazjonalne, przejściowe) może być udzielone przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Forma pisemna ma charakter jedynie dowodowy. Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy, w szczególności z potrzebą wykazania, że czas wykonywania pracy ponad normę obowiązującą pracownika nie jest pracą w godzinach nadliczbowych, lecz odpracowywaniem udzielonego zwolnienia. Natomiast pracownikowi pisemna zgoda pracodawcy pozwala na wykazanie, że jego nieobecność w pracy podczas korzystania ze zwolnienia jest usprawiedliwiona.

Pracownik nie może skorzystać ze zwolnienia od pracy bez zgody pracodawcy. Co do zasady, pracownik ma obowiązek odpracowania udzielonego zwolnienia, a pracodawca obowiązany jest do umożliwienia jego wykonania. Termin odpracowania ustalają strony. Zatem od decyzji pracodawcy będzie zależało, czy dojdzie do odpracowania wyjścia prywatnego i w jakim terminie. Możliwa jest sytuacja, kiedy pracodawca uzna, że nie ma możliwości odpracowania, co w praktyce będzie oznaczało obniżenie wynagrodzenia za pracę z tego tytułu, gdyż wyjście z pracy jest nieobecnością usprawiedliwioną, ale niepłatną. Żaden z przepisów Kodeksu pracy nie przewiduje bowiem zachowania prawa do wynagrodzenia za taki okres.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz