Kolejne pytania o elektroniczne L4

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Kiedy wejdą e-zwolnienia i jak długo będą obowiązywały również zaświadczenia lekarskie w formie papierowej? Czy pacjent będzie otrzymywał również papierowe ZLA?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane od 1.01.2016 r. Do 31.12.2017 r. będą wystawiane również zwolnienia papierowe w dotychczasowej formie. O sposobie decyduje lekarz. Na żądanie ubezpieczonego oraz w przypadku, gdy płatnik składek nie posiada profilu na PUE, lekarz przekazuje ubezpieczonemu wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego, opatrzony jego podpisem i pieczątką.Oznacza to, że lekarz wystawia zwolnienie w formie elektronicznej, a następnie drukuje je i podpisuje.

 

W związku z dużym natłokiem informacji na ten temat chciałbym wiedzieć, czy wszyscy lekarze muszą wystawiać elektroniczne zwolnienia? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Lekarze nie mają obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich – zwracają się do ZUS o upoważnienie, składając jednocześnie oświadczenia, że zobowiązują się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych i przepisów o ochronie danych osobowych. Zgodnie z art. 23. ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu np. w szpitalu albo innym ośrodku leczniczym (prowadzącym działalność stacjonarną i całodobową) albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2016 r., nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2017 r.

 

Jak już w obiegu będą tylko zwolnienia elektroniczne, to w jaki sposób, my pacjenci, dowiemy się, że będzie ono np. zwrócone do korekty?

Zwolnienia elektroniczne nie są zwracane do korekty. Jeśli lekarz stwierdzi nieważność zaświadczenia lekarskiego, w którym został popełniony błąd, jest zobowiązany powiadomić o tym ubezpieczonego w formie pisemnej, informując go równocześnie o obowiązku doręczenia tej informacji płatnikowi składek, jeśli płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego. Jeśli płatnik składek posiada profil PUE, informacja o unieważnieniu błędnego zwolnienia zostanie przekazana przez ZUS na profil płatnika.

Jeśli lekarz po unieważnieniu błędnego zwolnienia wystawi nowe elektroniczne zwolnienie lekarskie, to wydruk dla płatnika składek nie posiadającego profilu PUE także przekazuje ubezpieczonemu, informując go równocześnie o obowiązku doręczenia płatnikowi składek.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz