Ile jeszcze trzeba pracować?

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


 

Urodziłam się 1 grudnia 1955 r. Kiedy nabędę prawo do emerytury?

Barbara z Rybnika

Ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. emerytura przysługuje po osiągnięciu indywidualnego powszechnego wieku emerytalnego. Został on zróżnicowany przez ustawodawcę w zależności od daty urodzenia oraz płci. Dla kobiet urodzonych w okresie od 1 października do 31 grudnia 1955 r. wynosi on co najmniej 61 lat. Zatem kobieta urodzona 1 grudnia 1955 r. nabędzie prawo do emerytury powszechnej najwcześniej z dniem 1 grudnia 2016 r. Co ważne dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a do takich zalicza się pani, emerytura zostanie naliczona w całości na tzw. nowych zasadach. Przysługuje ona co do zasady, jedynie pod warunkiem ukończenia powszechnego indywidualnego wieku emerytalnego oraz posiadania jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia przebytego – przed 1 stycznia 1999 r. albo po 31 grudnia 1998 r. Nową emeryturę stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego, a także kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

 

Jestem z rocznika 1971, pracowałem w kopalni, powołano mnie do wojska w październiku 1990 roku, służbę wojskową zakończyłem w kwietniu 1992 roku, w ciągu 30 dni powróciłem do pracy w tej samej kopalni, skąd szedłem do wojska. Dlatego pytam, czy muszę mieć 25 lat czystego dołu?Czy wojsko również mi się do tego zalicza?

Proszę o szybką odpowiedź.

Zgodnie z art. 50e ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek i zajmowane stanowisko przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat. W związku z powyższym nie ma możliwości zaliczenia okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej na poczet uprawnienia do górniczej emerytury.

 

Piszę do państwa z zapytaniem, czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia, ile dokładnie czasu pozostało mi do przejścia na emeryturę jako górnikowi.

Informację o tym, ile ma pan przepracowanych lat zaliczanych do okresu pracy górniczej może pan uzyskać dopiero po przedłożeniu do ZUS wniosku o emeryturę wraz z kompletną dokumentacją. W otrzymanej decyzji emerytalnej będzie miał pan zawartą informację o przepracowanych latach zaliczanych do pracy górniczej.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz