Pytania o kapitał początkowy

 

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa ZUS w Rybniku, odpowiada m.in. na pytania o to, kto ma podstawy do wystąpienia z wnioskiem o przeliczenie emerytury, kto na tym skorzysta, jaki druk należy wypełnić.



 

Zastanawiam się, czy przeliczenie emerytury według nowych przepisów jest dla każdego?

Przeliczenie dotyczy osób, które mają wyliczone emerytury po nowemu i do ustalenia kapitału początkowego były uwzględnione okresy opieki nad dziećmi albo okresy studiów w niepełnym okresie ich trwania.

 

W 2014 roku przeszłam na emeryturę wyliczoną z kapitałem początkowym, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Gdy byłam jeszcze czynna zawodowo, przez trzy lata zajmowałam się dzieckiem, będąc na urlopie wychowawczym, zanim córka została przyjęta do przedszkola. Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem urlopu wychowawczego jako okresu składkowego?

Tak. Świadczenie w nowej wysokości wypłacane jest od dnia złożenia wniosku, a nie od dnia wydania decyzji, jednak nie wcześniej niż od maja 2015 r.

 

Moja żona, rocznik 1951, pobiera emeryturę zreformowaną, z kapitałem początkowym. Była na pięcioletnim urlopie wychowawczym. Czy może wystąpić o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem urlopu wychowawczego jako okresu składkowego?

Jeśli emerytura żony jest wyliczona z uwzględnieniem kapitału początkowego, to jak najbardziej można złożyć stosowny wniosek.

 

Jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej. Mam zaliczone cztery lata jako urlop wychowawczy i pięć lat studiów. Czy skorzystam na zmianie przepisów?

Niestety nie. Ma pani emeryturę obliczoną według tzw. starych zasad, a zmiana przepisów w zakresie, o który pani pyta, dotyczy kapitału początkowego, a to on stanowi podstawę naliczenia emerytury przyznawanej według nowych zreformowanych zasad.

 

Chciałabym skorzystać z nowych przepisów obowiązujących od 1 maja 2015 r. dotyczącego przeliczenia emerytury. Jaki druk mam wypełnić?

Można skorzystać z gotowego druku wniosku, który jest dostępny w salach obsługi klientów jednostek terenowych ZUS oraz w serwisie internetowym www.zus.pl. W zależności od tego, z którego przepisu nowelizacji chciałaby pani skorzystać, należy zakreślić jeden z wariantów przeliczenia lub rubrykę "inne", w której należy wpisać swoje żądanie dotyczące sposobu przeliczenia. Osoby, które nie mają jeszcze przyznanej emerytury, wniosek mogą zgłosić na formularzu ZUS Kp-3. Tak jak wniosek w sprawie przeliczenia emerytury, jak i w sprawie przeliczenia kapitału początkowego, można przygotować samemu na zwykłej kartce papieru. W takim przypadku należy wpisać dane osobowe, numer emerytury lub decyzji o przyznaniu kapitału początkowego oraz określenie, z jakiej zmiany wprowadzonej nowelizacją z 5 marca 2015 r. ubezpieczony pragnie skorzystać. Taki wniosek również zostanie rozpatrzony.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz