Czas pracy osoby niepełnosprawnej

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Jestem w mojej firmie odpowiedzialna za organizację i rozliczenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Pracownik czasowo utracił status niepełnosprawnego. Miał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do 31 sierpnia 2015 r., przy czym nie przedłożył kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności. Po utracie ważności orzeczenia pracownik pracował po osiem godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W dniu 1 października 2015 r. dostarczył kolejne orzeczenie o niepełnosprawności, z którego wynika ciągłość. Mam teraz problem, jak rozliczyć czas jego pracy.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 21 ze zmianami) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, pracuje maksymalnie siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Uprawnienia pracownicze, w tym skrócony czas pracy, przysługują osobie niepełnosprawnej od dnia, od którego została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji. Co do zasady w okresie między utratą ważności poprzedniego i wydaniem nowego orzeczeni, dana osoba nie posiada statusu osoby niepełnosprawnej, co oznacza, że zakresie norm czasu pracy w tym okresie powinna być ona traktowana jak pracownik pełnosprawny. Jeżeli jednak z kolejnego orzeczenia wynika ciągłość trwania niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności, w przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego pracodawca powinien pracę powyżej siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo potraktować jak pracę w godzinach nadliczbowych.

W opisanej przez Czytelniczkę sytuacji pracodawca powinien za wrzesień 2015 r. wypłacić pracownikowi po jednej godzinie nadliczbowej, za każdy dzień pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz