Zwrot nadpłat świadczeń i elektroniczne L4

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

ZUS kazał mi zwrócić pieniądze z emerytury ojca, która wpłynęła na konto już po jego śmierci. W piśmie była zawarta informacja o nienależnie pobranym świadczeniu. Czy ZUS może żądać zwrotu tych pieniędzy, jeśli już ich nie mam?

O śmierci emeryta lub rencisty trzeba szybko powiadomić ZUS. Zwłoka rodziny nie wydłuży okresu wypłaty świadczenia. Zdarza się, że rodzina powiadamia o tym dopiero jakiś czas po pogrzebie, często podczas składania wniosku o zasiłek pogrzebowy. Z tego powodu może nastąpić późniejsze, niż przewidują to przepisy, wstrzymanie wypłaty świadczenia. To powinno nastąpić w ciągu miesiąca po śmierci uprawnionego. Jeśli przykładowo emeryt umrze w sierpniu, to świadczenie przysługuje za sierpień, a za kolejne miesiące już nie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie dochodził zwrotu nienależnie pobranych kwot.

Warto więc znać tę zasadę, aby nie stać się dłużnikiem ZUS. Czasami mimo powiadomienia przez rodzinę o śmierci emeryta czy rencisty ZUS wypłaca to świadczenie. Tak się stać może, gdy między terminem przekazania tej informacji a terminem płatności świadczenia był krótki okres. Przykładowo emeryt zmarł 25 lipca, rodzina zawiadomiła ZUS 1 sierpnia, a 5 sierpnia nastąpiła wypłata świadczenia. Wynika to z tego, że listę wypłat zamknięto przed zawiadomieniem o śmierci tej osoby. Trzeba pamiętać o tym, że oddział ZUS przygotowuje takie dokumenty wcześniej, bo w jednym terminie świadczenie musi otrzymać kilkadziesiąt tysięcy osób. W przypadku nadpłaty świadczenia ZUS wydaje decyzję zobowiązującą do zwrotu.

 

Od 2016 r. lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale czy mogą jeszcze wystawiać papierowe L4? Czy lekarz, który wystawia elektroniczny druk zwolnienia, musi mieć do tego jakieś specjalne uprawnienia?

Do końca 2017 roku będą funkcjonowały obok siebie dwie formy zwolnień – papierowe (wystawiane według dotychczasowych zasad) i elektroniczne. Docelowo zwolnienia elektroniczne zastąpią papierowe. Tak będzie od 2018 roku. Odpowiadając na drugie pytanie o specjalne uprawnienia dla lekarza, który będzie wystawiał eZLA, to rzecz wygląda następująco: Jeśli lekarz posiada decyzję ZUS upoważniającą do wystawiania zaświadczeń lekarskich, wydane w tym zakresie upoważnienie zachowuje swoją moc również dla wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej. Jeżeli lekarz nie ma takiego upoważnienia, może o nie wystąpić, wypełniając formularz ZUS FZLA. Można go przesłać do ZUS elektronicznie z profilu lekarza lub też przekazać w formie papierowej (na drukach dostępnych na stronie internetowej ZUS oraz w jednostkach ZUS), dołączając jednocześnie potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię prawa wykonywania zawodu.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz