Wadim Filiks z Rybnika
Wadim Filiks z Rybnika

.

 

Od niedawna prowadzisz w internecie stronę Rajzynfiber. Skąd pomysł?

Pomysł zrodził się podczas warsztatów Pracowni Aktywności Obywatelskiej. Z zamiłowania do turystyki regionalnej powstała strona internetowa www.rajzynfiber.pl gdzie zamieszczamy praktyczne informacje dotyczące tego jak podróżować, gdzie warto zjeść i w jakich wydarzeniach kulturalnych brać udział. Chcemy promować górnośląskie miasta w Polsce i poza nią - pokazać, że nie jest to brudny, przemysłowy region, a prężnie rozwijająca się i nowoczesna część Europy. Pragniemy wykorzystać stronę, a także portale społecznościowe do zbudowania platformy komunikacyjnej, służącej do wymiany doświadczeń i pomysłów związanych z podróżami po Górnym Śląsku
 


A dlaczego jednym z języków projektu jest rosyjski?


Bo warto wiedzieć, że na Górnym Śląsku mieszka dość duża mniejszość rosyjskojęzyczna - to przede wszystkim studenci z Ukrainy, ale też Białorusi i Rosji, a więc ludzie młodzi, którzy chcą aktywnie spędzać czas wolny. Zauważyliśmy lukę i chcemy ją wypełnić, zachęcając naszych gości ze Wschodu do wyjścia z domu czy akademika, i zwiedzania pięknych zakątków naszego hajmatu. 10 października o godzinie 16 organizujemy w Katowicach spacer po mieście dla wszystkich rosyjskojęzycznych studentów.
 
A sami Rosjanie interesują się Śląskiem. Chcą tutaj zwiedzać nasz region?
Oprócz studentów, często przyjeżdżają tu biznesmeni, a także turyści, choć zwykle traktują miasta Górnego Śląska jako punkt tranzytowy, a nie cel podróży. Naszym celem jest zachęcić ich do pozostania na dłużej, poznania dwóch stron współczesnego Śląska - tradycyjnej, związanej z folklorem i tej nowoczesnej, której symbolem jest choćby Strefa Kultury w Katowicach.
 
Jak udało się wam uzyskać dofinansowanie?


Projekt ten nie mógłby być realizowany, gdyby nie wsparcie Pracowni Aktywności Obywatelskiej i współpracujących z nią instytucji i stowarzyszeń. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na druk materiałów reklamowych oraz organizację spaceru po Katowicach. Mamy też szerokie plany na przyszłość - chcemy promować ciekawe osoby związane z Górnym Śląskiem, wspierać medialnie młodych artystów, reklamować turystykę alternatywną oraz aktywne spędzanie czasu wolnego.
Rozmawiała: Iza Salamon
 

O projekcie...

 

...jego koordynatorem jest Wadim Filiks, rodowity Ślązak, student rosjoznawstwa, odpowiedzialny za fotografie i tłumaczenia na rosyjski. Autorką części przewodników jest Ewa Wala, studentka turystyki historycznej. Wsparcie techniczne na stronie zapewnia Fabian Filiks, profesjonalny projektant stron. Logotypy opracowała Paulina Wojciechowska, studentka grafiki. Pomoc językową zapewnia Anna Gagirina z Dniepropietrowska na Ukrainie. Głównym partnerem tego projektu jest Pracownia Aktywności Obywatelskiej, a także takie instytucje  jak: Urząd Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Stowarzyszenie Roberta Boscha, MitOst oraz Genius Loci z Rudy Śląskiej.

 

 

 

A tutaj można zobaczyć nową stronę, o której mowa w wywiadzie: RAJZYNFIBER.PL

Komentarze

Dodaj komentarz