Renta inwalidzka a emerytura

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Były pracownik zakładu przetwórczego został uznany przez lekarza orzecznika ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy. Jednak jego w sumie niezbyt długi staż pracy i niskie zarobki mogą spowodować, że wysokość świadczenia będzie bardzo niska. Jak jest liczona renta, czy tak jak emerytura z kapitału początkowego?

 

Renty z tytułu niezdolności do pracy są liczone na starych zasadach. Wysokość świadczenia uzależniona jest od obowiązującej w dniu nabycia uprawnień kwoty bazowej, ale ważny jest też łączny okres składkowy. Liczba takich lat jest mnożona przez wskaźnik 1,3 proc. podstawy wymiaru. Na kwotę przyszłej renty mają wpływ także okresy nieskładkowe – w tym jednak przypadku wskaźnik, przez który są liczone lata nieskładkowe, wynosi 0,7 proc. podstawy wymiaru. W przypadku rent obowiązuje także dodatkowy wskaźnik chroniący osoby z krótkim stażem. Na jego podstawie do wysokości świadczenia doliczane jest po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby wiek emerytalny. Okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wysokość renty wynosi 75 proc. ustalonej renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

 

Za dwa lata osiągnę wiek emerytalny i będę mogła wreszcie przejść na emeryturę. Słyszałam, że zmieniło się coś w przepisach odnośnie kapitału początkowego i urlopu wychowawczego przed 1999 rokiem. Byłam na takim urlopie i mam już wyliczony kapitał początkowy. Czy muszę teraz składać wniosek o jego przeliczenie, czy mogę go złożyć wtedy, jak będę składała wniosek o emeryturę? Czy jeśli złożę wniosek o przeliczenie kapitału początkowego za trzy lata, nie stracę nic na waloryzacji kapitału?

Z dniem 1 maja tego roku weszły w życie przepisy dotyczące możliwości przeliczenia kapitału początkowego poprzez zastosowanie do liczenia okresu nieskładkowego (urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem) mnożnika 1,3 proc., stosowanego przy okresach składkowych, a nie 0,7 proc., jak to było dotychczas. Nie musi pani specjalnie teraz fatygować się do ZUS ze złożeniem wniosku o przeliczenie kapitału początkowego, ponieważ ZUS z urzędu przeliczy kapitał początkowy w momencie obliczania wysokości emerytury.

Przeliczenie za trzy lata nie będzie powodowało straty na waloryzacji kapitału początkowego, ponieważ kapitał początkowy obliczany jest zawsze na dzień 1 stycznia 1999 roku i waloryzowany od 1999 roku. Tak więc niezależnie od tego, czy złoży pani wniosek dziś, czy przechodząc na emeryturę, waloryzacja będzie taka sama.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz