Ewa Mackiewicz-Polnik i Piotr Masłowski przy maszynie wyciągowej / Kamila Mytyk
Ewa Mackiewicz-Polnik i Piotr Masłowski przy maszynie wyciągowej / Kamila Mytyk

 

O remontach i zmianach w Zabytkowej Kopalni Ignacy, już pisaliśmy. W sobotę podwoje otworzy tam muzeum, a wraz z nim w mieście pojawi się nowa, ciekawa oferta kulturalna.

 

Na terenie zabytkowej kopalni Ignacy znajduje się kilka budynków. Po remoncie wieży widokowej zupełnie nowe oblicze zyskał budynek, w którym znajduje się maszyna wyciągowa szybu Głowacki. Pozostałe budynki są własnością Kompani Węglowej, jednak miasto stara się o ich przejecie. – Jest to jedyny obiekt w Rybniku, który znalazł się na Szlaku Zabytków Techniki. Bardzo nam zależy, żeby zachować to dziedzictwo. Niewiadom to trochę peryferyjna dzielnica, chcielibyśmy los tej dzielnicy i tego zabytku odwrócić – powiedział na piątkowej konferencji prasowej wiceprezydent Piotr Masłowski. W odremontowanym budynku utworzono filę rybnickiego muzeum. Pomieszczenie, w których wcześniej znajdowała się kompresorownia, a później stolarnia, przekształcono w salę wystawową i konferencyjną.

– Chcemy, aby to miejsce żyło. Wystawy w muzeum nie będą dotyczyły tylko kopalni, chcemy działać wielokierunkowo, organizować imprezy, które przyciągną szerokie grono. W planach są koncerty, warsztaty artystyczne i mnóstwo wydarzeń – mówi Ewa Mackiewicz-Polnik, kierownik filii muzeum w Ignacym. Muzeum zainauguruje działalność 29 sierpnia, otwarciem wystawy poświęconą epoce karbońskiej. – Wystawa nosi tytuł "Karbon realny, karbon fantastyczny" i ma pokazać epokę w dwóch odsłonach. Po pierwsze zaprezentujemy malarstwo Ludwika Holesza, który w trakcie pracy górnika znajdował wiele odcisków roślin i na tej podstawie malował później swoją wizję świata w karbonie. Drugą częścią wystawy będą zbiory Muzeum Ziemi w Warszawie – zapowiada Ewa Mackiewicz-Polnik.

Wystawie będzie towarzyszyło wiele atrakcji, od godziny 15 będzie można nieodpłatnie zwiedzać teren kopalni wraz z wieżą widokową. Dla najmłodszych pojawią się dmuchańce i eurobungy, a Anna Stronczek będzie opowiadała baśnie po śląsku. O godzinie 19 wystąpi zespół Zimowa, a o 20.30 rozpocznie się pokaz teatralny Golem Godula. W planach są już także kolejne imprezy. W najbliższym czasie na terenie Ignacego ma się odbyć rajd motocykli zabytkowych oraz wieczór grozy w ramach haloween. W grudniu zaplanowano obchody Barbórki oraz gwarki. – Chcemy, żeby było to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, żeby ludzie przyjeżdżali tu aby wziąć udział w ciekawych wydarzeniach ale także po to, by zobaczyć kawałek historii tego regionu – podsumowuje Ewa Mackiewicz-Polnik.

Informacje o tym, co dzieje się na Ignacym, można znaleźć na stronie internetowej www.kopalniaignacy.pl. Dodajmy, że aż do końca roku zwiedzanie Ignacego będzie bezpłatne. W Rybniku ma powstać mural nawiązujący do starej kopalni.

Komentarze

Dodaj komentarz