Emerytura i renta rodzinna

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem na rencie, niedługo osiągnę wiek emerytalny. Wiem, że ZUS z urzędu może przyznać mi emeryturę, ale czy można zachować prawo do renty po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego?

Tak, o ile rencista sam wystąpi z wnioskiem o przyznanie mu emerytury, a wniosek złoży najpóźniej w dniu ukończenia wieku uprawniającego do emerytury. W odpowiedzi ZUS ustali mu prawo do emerytury, ale pozostawi wybór pomiędzy rentą a emeryturą. Innymi słowy – nie przyznaje się z urzędu emerytury osobie, która najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym ukończyła powszechny wiek emerytalny zgłosiła wniosek o przyznanie emerytury. W takim przypadku nie ustaje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jaki wariant wybrać? To zależy od sytuacji ubezpieczonego. Przyznanie emerytury z urzędu lub na wniosek może mieć bowiem poważne konsekwencje, jeśli chodzi o wysokość świadczenia. Emerytura z urzędu – powtórzmy – ma dodatkową gwarancję wysokości: nie może być niższa od dotychczasowej renty. Jest to bardzo korzystne dla osób, które nie pracowały na tyle długo, aby zagwarantować sobie najniższą emeryturę.

Emerytura z urzędu zamiast na wniosek może być również korzystna dla osób, które w razie zgłoszenia wniosku mogłyby liczyć na świadczenie wyższe od minimalnej gwarantowanej kwoty, ale niższe od dotychczasowej renty. Może to dotyczyć osób, które miały przyjęte do obliczenia renty wysokie zarobki, ale nie można ich uwzględnić przy obliczeniu emerytury, gdyż np. wykraczają poza okres, z którego można ustalić podstawę wymiaru nowego świadczenia.

 

Mąż był rencistą. Prawdopodobnie ja, jak i nasi dwaj synowie możemy starać się o rentę rodzinną po moim mężu. Jeden z synów ma 20 lat i studiuje, drugi jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji. Zastanawiam się, czy powinnam wraz z synami wystąpić o to świadczenie, czy tylko oni powinni złożyć wniosek. Czy kwota przyznanej renty zależy od liczby uprawnionych osób?

Renta rodzinna stanowi określony procent świadczenia, które przysługiwało zmarłemu renciście. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Jest ona dzielona między nich na równe części. Jeśli do renty rodzinnej uprawniona jest tylko jedna osoba, wówczas ma ona prawo do 85 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu. Gdy natomiast rentę otrzymuje dwóch członków rodziny, dostają ją w wysokości 90 proc. świadczenia zmarłego a gdy trzech lub więcej – 95 proc. świadczenia. Zatem jeśli do renty rodzinnej tak jak w pani przypadku będą uprawnione trzy osoby, to łączna kwota przyznanego świadczenia będzie większa, niż gdyby wystąpiłaby o nie jedna czy dwie osoby.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz