Renta po matce

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem studentką trzeciego roku i mam 22 lata. Niedawno zmarła moja mama. Nie dostawała z ZUS żadnej emerytury ani renty. Czy mam szansę na otrzymanie renty rodzinnej w związku z jej śmiercią?

 

Tak, uprawnienie do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu nabywane jest niejako dwustopniowo. W pierwszej kolejności ustalane są uprawnienia zmarłego, a następnie bada się spełnienie przesłanek określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS przez dziecko. Dziecko może otrzymać rentę rodzinną po zmarłym rodzicu nie tylko wówczas, gdy w chwili śmierci miał on ustalone prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do renty rodzinnej można nabyć także wówczas, gdy rodzic spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Oceny w tej kwestii dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu wniosku o rentę rodzinną. Przyjmuje przy tym korzystne domniemanie, czyli zakłada, że zmarły był całkowicie niezdolny do pracy. Następnie sprawdza, czy spełnione są pozostałe warunki.

Jeśli ZUS uzna, że pani mama spełnia warunki do emerytury lub renty, to następnie sprawdza, czy pani jako jej dziecko spełnia wymagania określone w przepisach. Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne; dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku pod warunkiem nauki w szkole; do ukończenia 25 lat oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Pod pojęciem "nauki w szkole" należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz