Przeliczanie emerytury

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Od dwóch lat jestem na emeryturze obliczonej według starych zasad. Czy mogę zwrócić się do ZUS o ponowne obliczenie emerytury, ponieważ cały czas pracuję?

Może pani zwrócić się do ZUS o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem nowych zarobków. W tym celu proszę złożyć stosowny wniosek, ponieważ zakład nie przelicza świadczeń z urzędu, w jednostce terenowej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Skoro ma pani ustaloną wysokość świadczenia według starych zasad, to Zakład przeliczy je po uwzględnieniu okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych już po przyznaniu emerytury. O doliczanie dodatkowych okresów można wnioskować po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego, a więc w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku lub po ustaniu ubezpieczenia (zakończeniu pracy, która pociąga za sobą opłacanie składek). W tym ostatnim przypadku nie trzeba czekać na zakończenie kwartału.

W niektórych przypadkach emeryt może również wnioskować o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia. Wymaga to udowodnienia wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru niż ten przyjęty do obliczenia tej podstawy. Wysokość podstawy wymiaru to – najogólniej – stosunek zarobków do średniej krajowej w tym samym czasie

 

Mój ojciec pracował w sumie w trzech krajach: Austrii, Niemczech i Polsce. Czy w każdym z nich musi składać papiery o emeryturę, czy wystarczy tylko w Polsce?

Wniosek o emeryturę polską, austriacką i niemiecką zgłosić można za pośrednictwem polskiej instytucji ubezpieczeniowej zgodnie z procedurami unijnymi.

 

Chciałabym skorzystać z nowych przepisów obowiązujących od 1 maja 2015 r. dotyczącego przeliczenia emerytury. Jaki druk mam wypełnić?

Można skorzystać z gotowego druku wniosku, który jest dostępny w salach obsługi klientów jednostek terenowych ZUS oraz w serwisie internetowym www.zus.pl. W zależności od tego, z którego przepisu nowelizacji chciałaby pani skorzystać, należy zakreślić jeden z wariantów przeliczenia lub rubrykę "inne", w której należy wpisać swoje żądanie dotyczące sposobu przeliczenia. Osoby, które nie mają jeszcze przyznanej emerytury, wniosek mogą zgłosić na formularzu ZUS Kp-3. Tak jak wniosek w sprawie przeliczenia emerytury, jak i w sprawie przeliczenia kapitału początkowego, można przygotować samemu na zwykłej kartce papieru. W takim przypadku należy wpisać dane osobowe, numer emerytury lub decyzji o przyznaniu kapitału początkowego oraz określenie, z jakiej zmiany wprowadzonej nowelizacją z 5 marca 2015 r. ubezpieczony pragnie skorzystać. Taki wniosek również zostanie rozpatrzony.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

 

Komentarze

Dodaj komentarz