Outsourcerzy nie pozostaną sami

 

 Firmy, które skorzystały z bezprawnego outsourcingu pracowniczego i dziś mają z tego tytułu długi składkowe, mogą liczyć na pomoc ZUS w spłacie należności.

 

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w kraju jest około 340 firm, które skorzystały z fikcyjnej pomocy nieuczciwych podmiotów prowadzących tzw. outsourcing pracowniczy. Ich łączny dług z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne to 70 mln zł. Apel ZUS o zgłaszanie się wszystkich, którzy skorzystali z fikcyjnych ofert firm outsourcingowych i dziś mają zaległości składkowe, jest tym istotniejszy, że złożenie wniosku o układ ratalny wstrzymuje narastanie karnych odsetek.

– Nam, tak samo jak tym przedsiębiorcom zależy na tym by pozostali na rynku i nadal prowadzili swoją działalność – podkreśla Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS ds. finansów. – Ustalane przez nas raty zawsze są dostosowane do możliwości finansowych firm, tak by mogły na bieżąco prowadzić działalność i opłacać składki za pracowników – dodaje. Dla części pracodawców duży problem w skorzystaniu z układu ratalnego stanowi konieczność wcześniejszego uregulowanie zaległych składek potrącanych z wynagrodzenia pracowników. Już w grudniu jednak w życie wchodzą nowe przepisy, które umożliwiają rozłożenie na raty i tej części zaległości.

– Zapewniam, że wszystkich, którzy już teraz złożą wnioski o układ ratalny, przeprowadzimy przez najbliższe miesiące, tak by mogli skorzystać z nowych przepisów – mówi Paweł Jaroszek. Na przełomie roku specjalnie ZUS wprowadzi w swoich placówkach stanowisko doradcy ds. ulg. To ukłon w stronę przedsiębiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań składkowych. Doradcy będą mieli za zadanie przeprowadzić ich przez całość postępowania związanego z układem ratalnym.

ZUS apeluje też do wszystkich firm, które zamierzają skorzystać z outsourcingu pracowniczego, o dokładne zweryfikowanie zawieranej umowy oraz podmiotu, z którym ją zawieramy. Pamiętajmy, że przejęcie pracowników tylko w celu przejęcia wypłaty wynagrodzenia i płatności podatków czy składek, przy pozostawieniu identycznej podległości służbowej oraz identycznego miejsca wykonywania pracy, jest prawnie nieskuteczne i niemożliwe.

Specjaliści z ZUS przytaczają tu orzeczenie Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I PK 210/09). Wedle tej wykładni "Outsourcing nie może stanowić przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę, jeżeli nie przemawia za tym kompleksowa ocena takich okoliczności, jak rodzaj zakładów, przejęcie składników majątkowych i niematerialnych, przejęcie większości pracowników, przejęcie klientów, a zwłaszcza stopień podobieństwa działalności prowadzonej przed i po przejęciu zadań."

– Apelujemy do wszystkich zainteresowanych o jak najszybsze zgłaszanie się i składanie wniosków o układ ratalny – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

1

Komentarze

  • Adam Pytania 24 lipca 2015 11:35Czy winni temu procederowi siedzą? Czy chodzi o pracowników podwynajmowanych z innych firm? Przykładowo firm które tylko wynajmują pracowników innym firmom czy Spółkom? Tzn. Handel żywym towarem?

Dodaj komentarz