Urlop a wczasy pod gruszą

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Z początkiem tego roku podjęłam pracę w jednym z przedsiębiorstw. Zgodnie z planem w okresie od 3 do 13 sierpnia będę wykorzystywała urlop wypoczynkowy, a 14 sierpnia jest u nas świętem zakładowym. Czy w związku z tym otrzymam pieniądze na tzw. wczasy pod gruszą?

 

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie normują świadczenia w postaci tzw. wczasów pod gruszą. W znaczeniu potocznym określa się tak prawo pracownika do dofinansowania do wypoczynku urlopowego. Takie uregulowania obowiązują najczęściej w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących w danej firmie (np. regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub układ zbiorowy pracy). Pojęcie wczasy pod gruszą w potocznym znaczeniu dotyczy również pracowników, którym pracodawca zobowiązany jest wypłacać świadczenie urlopowe, gdy nie ma obowiązku tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obliguje jednakże pracodawcę do wypłacania takiego świadczenia jedynie wówczas, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego w nieprzerwanym wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych.

"W praktyce pojawiają się wątpliwości co do sposobu liczenia 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu. Nie ma bowiem jasności, czy wliczać należne dni wolne od pracy, np. soboty, niedziele, dni wolne wynikające ze świąt poprzedzające urlop oraz następujące bezpośrednio po nim (...). Brak w tym zakresie odpowiednich regulacji w przepisach, ale przyjmuje się, że wliczeniu podlegają wszystkie dni wolne, także te przypadające przed urlopem i po nim. Ustawodawca, tworząc przepisy o świadczeniu urlopowym, dokładnie skorelował je z art. 162 Kodeksu pracy (na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych) – tak Katarzyna Piecyk w: Komentarz do art. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Jednakże gdyby tzw. wczasy pod gruszą u pani pracodawcy przysługiwały z tytułu dofinansowania do wypoczynku urlopowego, to warunki (a w szczególności okres wykorzystanego urlopu uprawniający do tego dofinansowania) powinny określać przepisy wewnątrzzakładowe. W związku z powyższym może pani zwrócić się do pracodawcy, który szczegółowo powinien udzielić informacji, czy należny dziewięciodniowy urlop wypoczynkowy uprawniał będzie do świadczenia w postaci tzw. wczasów pod gruszą.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz