Upały w pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Czy w upały szef ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje?

Tak, pracodawca zapewnia nieodpłatnie napoje przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę do picia lub inne napoje. Nie ma tu znaczenia, w jakich warunkach pracują ci ludzie, ponieważ nie są to napoje profilaktyczne. Obowiązek ten wynika ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny. Ilość wody na osobę nie może być mniejsza niż 90 l – przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków.

Ilość napojów zależy od potrzeb pracowników i nie obowiązują tu żadne limity. W czasie pracy w wysokiej temperaturze pracownicy tracą z potem około 0,5-1 litra na godzinę, w zależności od wysiłku fizycznego. Pocenie powoduje utratę wody i soli mineralnych w organizmie, co może być przyczyną zaburzeń w gospodarce energetycznej pracownika. Wysoka temperatura otoczenia może spowodować omdlenie, kurcze, wyczerpanie i udar. Stąd też pracownicy powinni pić napoje często w małych porcjach. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Przyjmuje się, że w skład napoju na 1 litr powinno wchodzić 1g soli, 1g witaminy C oraz dodatki smakowe.

Zmniejszenie obciążenia termicznego można uzyskać poprzez skrócenie czasu pracy bądź też wprowadzenia przerw na odpoczynek. Nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia. Gdy warunki nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego i zachowując prawo do wynagrodzenia.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz