Pytamy inspekcję pracy

 

Dziś zgodnie z zapowiedzą publikujemy pytania, oczywiście wraz odpowiedziami, jakie padły podczas drugiego dyżuru eksperta z zakresu prawa pracy.

 

Czy pracownikowi, który odchodzi na emeryturę po spełnieniu wszystkich warunków (składkowych, wiekowych itd.), ale nadal będzie pracował w tej samej firmie, tylko na podstawie umowy zlecenia czy też umowy o dzieło, należy się odprawa emerytalna? I jaka to jest kwota, kto ją wypłaca?

Odprawa emerytalna to jednorazowe, powszechne świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Uprawnienie do odprawy reguluje Kodeks pracy (art. 92 1). Wysokość odprawy odpowiada kwocie miesięcznego wynagrodzenia. Obliczając wysokość odprawy, stosuje się zasady, jak przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ustalając kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia, bez dzielenia przez współczynnik i godziny.

Obowiązek wypłacenia odprawy spoczywa na ostatnim pracodawcy. Gwarancję skorzystania z tego świadczenia mają osoby zatrudnione tuż przed przejściem na emeryturę w ramach stosunku pracy, które spełniają wszystkie warunki do otrzymania emerytury i faktycznie na nią przechodzą, w związku z tym rozwiązują stosunek pracy. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy czytelnik będzie kontynuował pracę na podstawie umowy zlecenie.

 

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, termin rozwiązania przypada w trakcie urlopu rodzicielskiego. Czy pracodawca powinien przedłużyć umowę do końca trwania urlopu?

Nie. Ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy przysługująca pracownikowi korzystającemu z urlopu rodzicielskiego nie dotyczy przypadków, gdy do rozwiązania umowy dochodzi na skutek upływu czasu, na jaki została zawarta. Jeżeli więc pracodawca świadczy pracę na podstawie umowy na czas określony, a termin jej rozwiązania przypada w trakcie urlopu rodzicielskiego, umowa nie przedłuży się do końca trwania urlopu, rozwiąże się z upływem wskazanego w niej terminu.

 

Nasza pracownica poroniła w piątym miesiącu ciąży. Czy w takiej sytuacji przysługuje jej urlop macierzyński?

Pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze ośmiu tygodni. Podstawą udzielenia urlopu macierzyńskiego pracownicy, która poroniła, jest akt urodzenia z adnotacją w rubryce uwagi, że dziecko przyszło na świat martwe.

 

Kiedy kasjerka nie może mieć umowy zlecenia?

Pracuje w stałym i wyznaczonym miejscu w ustalonym rytmie dni roboczych; wykonuje czynności powtarzalne; praca wykonywana jest "na ryzyko" pracodawcy, to on bowiem ponosi ujemne konsekwencje niezawinionych błędów popełnianych przez pracownika; przełożony dostarcza pracownikowi narzędzi, materiałów i innych środków niezbędnych do wykonywania umówionych obowiązków. Najważniejszym kryterium jest wykonywanie pracy podporządkowanej, czyli wykonywanie poleceń przełożonego dot. np. przerw w pracy, czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy, sposobu jej wykonania, a także wykonuje inne czynności niż te, które bezpośrednio wynikają z umowy cywilnoprawnej (np. zamiast obsługi kasy przyjmuje też towar, sprząta sklep, wystawia towar na witrynę).

 

Prowadzę małą firmę, zatrudniam pięć osób na umowę o pracę. Opóźniłem się z wypłatą wynagrodzenia za maj, wypłaciłem je 16 czerwca. Co mi za to grozi?

Kodeks pracy bezwzględnie nakazuje wypłacać wynagrodzenie za pracę z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty jest wolny od pracy, pieniądze należy wypłacić w dniu poprzedzającym. Problemy finansowe nie zwalniają pracodawcy z terminowej wypłaty wynagrodzenia. Jeśli pracodawca płaci z opóźnieniem, to pracownik może domagać się odsetek, a w pewnych przypadkach nawet odszkodowania. Trzeba przy tym pamiętać, że niewypłacanie wynagrodzenia w terminie lub jego bezpodstawne obniżenie jest zagrożone grzywną od 1000 do 30000 zł

 

Telefon dzwonił bez przerwy

Oba dyżury, przypomnijmy, były możliwe dzięki temu, że "Nowiny` włączyły się w kolejną edycję kampanii PIP "Zanim podejmiesz pracę". Przy telefonie zasiadła Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa i jednocześnie inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. – Zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego dyżuru telefon dzwonił niemal bez przerwy. Bardzo cieszę się z tego zainteresowania – mówi Beata Sikora-Nowakowska.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz