Jolanta Groborz i Maksymilian Tarabura / Kamila Mytyk
Jolanta Groborz i Maksymilian Tarabura / Kamila Mytyk

 

15 radnych zadba o seniorów. Rada powstała z myślą o najstarszych mieszkańcach miasta i im chce służyć wszelką pomocą.

 

Rybnicka Rada Seniorów została powołana w listopadzie ubiegłego roku, działalność rozpoczęła natomiast w lutym tego roku. Tworzy ją 15 osób. Sześciu członków wybrali mieszkańcy, po trzech delegowali natomiast prezydent i rada miasta. Funkcje przewodniczącej pełni Jolanta Groborz, która przez lata była nauczycielką fizyki, techniki i informatyki, zasiada w zarządzie ZNP oraz zarządzie ławników w sądzie rejonowym. Za swoją działalność radni nie otrzymują wynagrodzenia.

 

Senior, czyli kto?

 

Rada ma działać na rzecz rybnickich seniorów, czyli osób powyżej 65. roku życia, jednak nie ma jednej, ostatecznej definicji seniora. – W niektórych miastach seniorzy to osoby, które skończyły 65. rok życia, w innych 60., a są zawody, w których już w wieku 40 lat można przejść na emeryturę. Do nas może przyjść każdy, kto potrzebuje naszej pomocy bez względu na metrykę – mówi Jolanta Groborz. W Rybniku według danych są 22 tysiące seniorów, co stanowi niewiele ponad 16 procent mieszkańców. – Młodzieżowa Rada Miasta u nas działa, a w sprawie osób starszych dotąd była luka. Starsi zazwyczaj muszą sami o siebie zadbać, młodzi mogą nie widzieć naszych problemów, więc trzeba je sygnalizować. A jeśli chodzi o definicję seniora, to porządny senior musi mieć laskę – mówi Józef Kałuża, rybnicki senior.

 

Co robią?

 

Rada Seniorów działa jako ciało doradcze w sprawach dotyczących osób starszych. Członkowie rady pełnią dyżury w urzędzie miasta w każdy wtorek między godziną 10 a 12, w sali 213 na drugim piętrze. – Seniorzy przychodzą do nas z różnymi problemami, chociażby mieszkaniowymi. Nierzadko są to osoby, które boją się kontaktu z innymi, nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Staramy się pomóc każdemu, przełamać ludzką niemoc, na pewno nikt nie zostanie odesłany z przysłowiowym kwitkiem. Zawsze powtarzam, że trzeba myśleć pozytywnie, nawet w tzw. negatywnych sprawach – mówi Jolanta Groborz. Rada stara się wychodzić naprzód rybnickim seniorom. – Człowiek jest jednostką społeczną, starsi nie mogą zamykać się w czterech ścianach – mówi radny Maksymilian Tarabura.

 

Karta seniora

 

Rada wdraża już program "Rybnik przyjazny seniorom", w ramach którego szereg punktów usługowych wprowadziło specjalne zniżki dla osób starszych. – W tej chwili współpracujemy już z ponad 20 punktami, w których nasi seniorzy mogą liczyć na specjalne rabaty. Są wśród nich m.in. kawiarnie, salon fryzjerski czy optyk – mówi Jolanta Groborz. – Dla seniorów ważne są zniżki np. do teatru. Emerytów często nie stać na drogie bilety, dlatego kultura dla wielu jest niestety zamknięta. Będziemy jednak robić wszystko, aby to zmienić. W Cieszynie na przykład miasto dopłaca do biletów kupowanych przez seniorów, dlaczego i u nas nie miałoby funkcjonować takie rozwiązanie – dodaje Maksymilian Tarabura.

Program "Rybnik przyjazny seniorom" jest wstępem do utworzenia Rybnickiej Karty Seniora, która ma upoważniać starsze osoby do szeregu zniżek i rabatów. Radni chcieliby, aby docelowo rybnicka karta funkcjonowała we współpracy z działającą już małopolską kartą seniora, co znacznie rozszerzyłoby jej zasięg i pozwoliło zyskać także ulgi na wyjazdy wczasy czy do sanatoriów. W planach jest także stworzenie parkingu, na którym seniorzy mogliby przez godzinę parkować bez opłat, otwarcie dofinansowywanego baru mlecznego, serwującego tanie posiłki oraz oddziału geriatrycznego w rybnickim szpitalu. Rada współpracuje z działającym w mieście Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

 

Nie tylko Rybnik

Przewodnicząca rady wychodzi z działaniem także poza Rybnik. Jolanta Groborz trzykrotnie gościła już w Warszawie, dwa razy na zaproszenie u pierwszej damy Anny Komorowskiej, a w zeszły tygodniu na spotkaniu "Senior – Wigor" u premier Ewy Kopacz. W trakcie tego ostatniego spotkania w gronie osób zajmujących się sprawą poprawy sytuacji osób starszych omawiano projekt stworzenia dziennych domów opieki dla seniorów. Takich placówek według ministerialnych planów ma powstać 100 na terytorium całego kraju. Rybnicka Rada Seniorów zapewnia, że będzie walczyła, aby jeden z nich powstał właśnie w Rybniku.

Osoby zainteresowane kontaktem z RRS mogą zgłosić się na dyżur w każdy wtorek między godziną 10 a 12 (dyżur w sali 213 Urzędu Miasta) lub skontaktować się telefonicznie, pod numerem 518 179 070.

1

Komentarze

  • Janina Świerczyna . Rzeczniczka Poniedziałkow Sesja UM w sprawie seniorów 04 marca 2018 19:05Zapraszam na sesję w dniu 8 marca 2018 r. na godz. 12 . Urząd Miasta w Rybniku

Dodaj komentarz