Beata Sikora-Nowakowska / Archiwum
Beata Sikora-Nowakowska / Archiwum

 

 Dziś zgodnie z zapowiedzią, publikujemy niektóre pytania, jakie padły podczas pierwszego dyżuru eksperta z zakresu prawa pracy.

 

Od 1 kwietnia do 30 maja 2015 r. byłem na zwolnieniu lekarskim. Czy za czas L4 przysługuje mi urlop? Czy też będzie on pomniejszony o czas choroby?

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują pomniejszania liczby dni urlopu (jego wymiaru) za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Tym samym jest pan uprawniony do pełnego wymiaru urlopu, który dla osób ze stażem pracowniczym powyżej 10 lat wynosi 26 dni.

 

Wystąpiłam z wnioskiem o obniżenie mojego wymiaru czasu pracy do 1 /4 etatu w okresie, w którym będę korzystała z urlopu wychowawczego. Czy pracodawca musi uwzględnić mój wniosek?

Nie. Może pani wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do 1/ 2 etatu.

 

Od 1 maja 2015 roku mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Od kiedy mi przysługuje prawo do dodatkowego urlopu?

Z przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, że osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Tym samym prawo do dodatkowych 10 dni urlopu nabędzie pani z początkiem maja 2016. Natomiast prawo do następnych 10 dni wolnego uzyska pani od 1 stycznia 2017 r.

 

Pracowałem na budowie w Rybniku (wykończenie wnętrz) od kwietnia do czerwca 2015 roku. Do dzisiaj szef wypłacił mi wynagrodzenie jedynie za dwa tygodnie. Co mogę w tej sytuacji zrobić, nie podpisaliśmy żadnej umowy, pomimo że obiecywano nam przy zatrudnianiu zlecenie? W podobnej sytuacji są także moi koledzy. Proszę o poradę.

W takiej sytuacji radzę panu oraz kolegom w pierwszej kolejności wysłanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wezwania do zapłaty. Jeśli to nie przyniesie skutku, to sugeruję złożenie pozwu do sądu cywilnego o zapłatę zaległego wynagrodzenia. Trzeba pamiętać, że ustna umowa zlecenia jest ważna. Przed napisaniem pozwu należy się zastanowić, jakie macie panowie dowody na to, że wykonywaliście pracę oraz na to, na jaką kwotę wynagrodzenia się umawialiście z szefem.

 

 

Dwa dyżury
Dyżury, do których doszło z racji tego, że "Nowiny" włączyły się w kolejną edycję kampanii PIP "Zanim podejmiesz pracę", cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przy telefonie zasiadała Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa i jednocześnie inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Za tydzień niektóre pytania (wraz z odpowiedziami), jakie padły podczas drugiego dyżuru.

 

 

2

Komentarze

  • Bunia zleceniowka 12 czerwca 2018 06:22Witam.Chcialabym się dowiedziec czy na umowie zleceniu moge miec tylko 1000 zl podstawy jesli w umowie tego nie ma tylko powiedziane bylo to na slowo przez kierownika???
  • hanys PIP???? 26 czerwca 2015 19:46dlaczego PIP nie wyrusza w teren po budowach,zakladach pracy itp????? czeste nie zapowiedziane wizyty moze by w wiekszosci zlikwidowalo pseudo pracodawcow i prace na czarno!!!???? i nie mowcie mi ze jezdzicie tylko do zgloszonych spraw! bo tak to tego chorego systemu na(czarno,umowa slowna )itp... sie nie wytepi!!! golym okiem niekiedy widac jak pracownicy sa ubrani!! trampki,zdarta koszulka,dziurawe spodnie itp!!!!! urzednicy z PIP-u prosze Was wychodzcie w teren!!!! a i bezpieczenstwo pracownikow sie poprawi,i pracodawcy moze zrozumieja ze to pracownik na niego pracuje i musi o tego pracownika dbac!!! bo pamietajcie pracodawcy!!!!!!-wszystko dziala w oby dwie strony!!!-zly szef zly pracownik itp itd.... i jeszcze jedno urzednicy PIP-u, kary powinny byc dotkliwe dla portfela pracodawcy!

Dodaj komentarz