Renta i pomostówka

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Mam udokumentowane 26 lat pracy, tym jest czas urlopu wychowawczego. Od 2000 roku nie pracuję po zamknięciu mojego zakładu. Obecnie poważnie zachorowałam i lekarz zamierza skierować mnie na rentę. Czy mogę liczyć na to, że dostanę rentę, jeśli miałam tak długą przerwę w pracy? Od czasu, jak przestałam pracować, minęło przecież prawie 15 lat.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

1). Jest częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS;

2). Ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, który dla ubezpieczonych powyżej 30. roku życia wynosi pięć lat. Okres ten powinien przypadać na ostatnie dziesięciolecie liczone od daty złożenia wniosku lub powstania niezdolności do pracy orzeczonej przez lekarza orzecznika ZUS;

3). Niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy po jego ustaniu.

Od powyższej zasady ogólnej ustawa emerytalna przewiduje wyjątki.

1). Minimalny staż składkowy i nieskładkowy nie jest wymagany od osoby, której niezdolność do pracy jest następstwem wypadku w drodze do pracy lub w drodze z pracy;

2). Warunek powstania niezdolności do pracy w okresie ubezpieczenia albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy po jego ustaniu nie jest wymagany od ubezpieczonego, który zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz udowodnił staż pracy wynoszący 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny;

3). Warunek udokumentowania pięciu lat ubezpieczenia przypadającego na ostatnie dziesięciolecie nie jest wymagany od ubezpieczonego, który został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i udokumentował staż składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn.

 

Od ubiegłego roku pobieram emeryturę pomostową. Jej wysokość jest ustalona z uwzględnieniem kapitału początkowego. Przy jego wyliczaniu nie uwzględniono mi całego okres studiów. Czy teraz, po wejściu w życie nowych przepisów emerytalnych, mogę złożyć wniosek o jego ponowne wyliczenie? Czy mogę liczyć na to, że ZUS uwzględni mi cały okres studiów?

Niestety, nie. Nowe przepisy, które pozwalają uwzględnić w kapitale początkowym cały okres studiów wyższych odbytych przed 1999 r., nie dotyczą bowiem wszystkich świadczeń. Z możliwości ponownego ustalenie kapitału początkowego nie mogą skorzystać osoby pobierające: emerytury częściowe, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury przyznane osobom urodzonym przed 1949 r. na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej, których wysokość ustalono według tzw. "zreformowanych zasad".

 

 

 

Masz pytanie do ZUS? pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz