Co się liczy do emerytury

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

W 2014 r. przeszłam na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Mam ją wyliczoną z uwzględnieniem kapitału początkowego. Mam dwójkę dzieci i łącznie byłam sześć lat na urlopie wychowawczym. Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie kapitału i emerytury z uwzględnieniem urlopu wychowawczego jako okresu składkowego w związku z nowymi przepisami emerytalnymi?

Jak najbardziej. Świadczenie w nowej wysokości wypłacane jest od dnia złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od maja.

 

W 1979 roku, po urodzeniu syna, miałam trzy lata wychowawczego. Pod koniec 1997 r. poszłam na emeryturę, po 35 latach pracy. Nie wyliczano mi kapitału początkowego, bo jestem z rocznika 1945. Czy urlop wychowawczy mogę mieć policzony jako lata składkowe według nowelizacji ustawy emerytalnej od 1 maja br.?

Nie. Wliczanie urlopu wychowawczego jako lat składkowych dotyczy tylko kapitału początkowego. Pani, ze względu na wiek, nie ma wyliczonego kapitału początkowego, bo wylicza się go osobom urodzonym po 31.12.1948, które objęła reforma emerytalna. Gdyby po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego pracowała pani, z wnioskiem o emeryturę wystąpiła po ukończeniu wieku, ale nie wcześniej niż w 2009 r., można by wyliczyć kapitał i uwzględnić urlop wychowawczy jako lata składkowe. Ale w pani sytuacji takiej możliwości nie ma.

 

Zatrudniam w firmie osobę, która pobiera zasiłek przedemerytalny. Czy jest określony wzór zaświadczenia, na którym wystawia się przychód mojego pracownika?

Nie ma urzędowego wzoru, na którym powinno być wystawione zaświadczenie przez płatnika składek. Dokument ten powinien jednak zawierać wszystkie informacje, które umożliwią ZUS rozliczenie przychodu świadczeniobiorcy. Są to przede wszystkim kwoty przychodu w rozbiciu na miesiące za okres od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. Oprócz przychodu płatnik składek powinien podać w zaświadczeniu: *własną nazwę i adres * datę i miejscowość wystawienia zaświadczenia * nazwę i adres jednostki ZUS wypłacającej świadczenie * imię i nazwisko osoby ubezpieczonej * jej numer PESEL * adres zamieszkania * okres, w którym jest (była) u niego zatrudniona.

Wskazane jest również podanie numeru i symbolu świadczenia przysługującego osobie ubezpieczonej. Zaświadczenie musi podpisać upoważniona do tego osoba, która powinna też opatrzyć je swoją imienną pieczątką.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz