Lata pracy, składki i warunki

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Mam 50 lat i pracuję w szczególnych warunkach jako kierowca autobusu. Czy nadal mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić?

Osobom pracującym w warunkach szkodliwych, które spełnią określone przepisami warunki, przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Chodzi tu o pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Mogą oni przejść na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach (zgodnie z art. 4. ustawy o emeryturach pomostowych) po ukończeniu co najmniej 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn), jeżeli spełnią łącznie następujące warunki: mają co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mają co najmniej 20 lat okresu składkowego i nieskładkowego w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, wykonywali prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zarówno przed 1 stycznia 1999 r. wymienione w starych i nowych wykazach, jak i po 31 grudnia 2008 r. – wymienione w nowych wykazach oraz rozwiązały stosunek pracy.

Osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach to pracownicy, którzy w pełnym wymiarze czasu są zatrudnieni przy tego rodzaju pracach. Przy ustalaniu, czy został spełniony warunek 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, uwzględnia się zatem zarówno okresy, w których były wykonywane prace ustalone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2009 r., jak też okresy, w których wykonywane były takie prace wymienione w aktualnych wykazach. Okresy te sumuje się.

 

Urodziłam się 8 stycznia 1957 r. Moja znajoma twierdzi, że będę mieć świadczenie liczone według nowych zasad. W takim razie ile muszę mieć lat składkowych i nieskładkowych, aby przejść na emeryturę?

W nowym systemie emerytalnym długość okresów składkowych i nieskładkowych nie ma wpływu na prawo do emerytury. Według obecnie obowiązujących zasad jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby ubiegać się o to świadczenie, jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Dla pani wiek to 61 lat i pięć miesięcy.

 

Złożyłem wniosek o abolicję w ubiegłym roku w grudniu i dostałem decyzję. Czy to znaczy, że już mam umorzone składki?

Jeśli jest to decyzja, w której jest zaznaczone, że zaległości będą podlegały umorzeniu, to znaczy, że jest to decyzja o warunkach. Dla pana oznacza, że jeśli posiada pan inne zaległości np. po lutym 2009 r., to musi je pan uregulować w ciągu 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się tej decyzji. Można wystąpić do ZUS o wskazanie kwot do zapłaty, można też wystąpić o rozłożenie zaległości na raty, o ile nie są to składki w części finansowanej przez ubezpieczonych (za pracowników). Do decyzji o warunkach była też dołączona informacja, gdzie można zasięgnąć dodatkowych informacji w sprawie zaległości.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz