Liczymy emeryturę

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

W czerwcu 2015 roku kończę 65 lat i nadal osiągam dochody z prowadzonej działalności gospodarczej. Mam udokumentowanych 41 lat pracy, w tym kilka miesięcy okresu chorobowego. Czy mogę przejść na emeryturę częściową i jak będzie ona obliczona? Kiedy i w jakiej wysokości dostanę emeryturę pełną?

Może pan przejść na emeryturę częściową. Prawo do emerytury wcześniejszej częściowej przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po 31.12.1948 r., który ukończy 65 lat życia, a nie ukończył pełnego wieku emerytalnego, oraz udowodnił co najmniej 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych i złoży wniosek o ustalenie prawa do takiej emerytury. Wysokość emerytury częściowej stanowi 50 proc. emerytury ustalonej wg zreformowanych zasad. Emeryturę oblicza się w następujący sposób: podstawę wymiaru, którą stanowi zwaloryzowana wartość kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne (zewidencjonowanych na koncie ubezpieczeniowym), dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach. Emerytura częściowa może być zamieniona na emeryturę pełną na wniosek ubezpieczonego, po osiągnięciu przez niego pełnego wieku emerytalnego. Podstawa wymiaru emerytury pełnej zostanie pomniejszona o kwoty wypłaconych emerytur częściowych i obliczona w oparciu o stan konta ubezpieczenia emerytalnego i średnie dalsze trwanie życia obowiązujące w momencie jej ustalenia.

W 2014 roku osiągnęłam powszechny wiek emerytalny. Czy jeżeli złożę teraz wniosek o emeryturę, będę ją miała wyliczoną według nowych zasad, czy jeszcze w sposób mieszany?

 

Nie jest istotne, kiedy złoży pani wniosek o emeryturę, ale ważne, kiedy spełni pani warunki do przyznania prawa do tego świadczenia. W pani przypadku powszechny wiek emerytalny został osiągnięty w 2014 r., a to oznacza, że sposób wyliczenia emerytury będzie jeszcze mieszany. Polega on na przyjęciu systemu: 20 proc. świadczenia wylicza się według starych zasad, a 80 proc. według nowego sposobu. Nowy sposób wyliczenia świadczenia polega na podzieleniu zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek zgromadzonych na pani indywidualnym koncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia wyliczone na podstawie tabel podawanych przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz