Delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Walk i Zwycięstwa / Artur Charendarczyk
Delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Walk i Zwycięstwa / Artur Charendarczyk

W Rydułtowach przypomniano bohaterskie postacie Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka. Na starcie biegu stanęła rekordowa liczba zawodników - łącznie aż 350 osób w 57 sztafetach. 


Jan Margiciok i Leopold Hałaczek mocno związani byli z czeską Orłową, dlatego na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli tego miasta. Delegacja przyjechała w składzie: Renata Potyšová - místostarostka města Orlová, Alena Fricová oraz Marian Jędrzejczyk. Nie zabrakło także przedstawicieli ZHP hufca Rydułtowy, którzy pełnili honorową wartę przy pomniku, a także uczestniczyli w przygotowaniach memoriału.
Jan Margiciok był z zawodu krawcem, a Leopold Hałaczek urzędnikiem w kopalni Charlotta. W 1939 roku obaj założyli w Rydułtowach pierwsze komórki podziemne do walki z okupantem. W ramach ćwiczeń ZHP uczyli się łączności i przysposobienia wojskowego. Od chwili wybuchu wojny prowadzili działalność konspiracyjną. Szkolił ich dodatkowo porucznik Franciszek Żymełka, jeden z najzdolniejszych oficerów inspektoratu rybnickiego. W chwili wybuchu wojny byli w posiadaniu radiostacji, którą, tuż przed rewizją Niemców udało się wynieść z mieszkania pani Hałaczkowej. Hałaczka aresztowano pierwszy raz w grudniu 1940 roku, zbiegł podczas wyprowadzania więźniów do pracy. Margicioka aresztowano na początku 1941 roku, jednak uciekł w czasie transportu. Wiosną 1941 roku obaj zostali oddelegowani przez porucznika Władysława Kuboszka z inspektoratu rybnickiego na Zaolzie, aby odbudować komórki konspiracyjne. Poinformowano ich, że w Orłowej mieszka godna zaufania rodzina Michnolów, tam mieli szukać pomocy i schronienia. Siatka wywiadowcza AUGUSTA rozbudowała się, liczyła ponad 100 osób i sięgała od Warszawy po Wiedeń. Zajmowała się rozpoznawaniem i ustalaniem rozmieszczania oddziałów wojskowych, ich uzbrojenia, transportu, badaniem zakładów przemysłu zbrojeniowego czy ustalaniem rozmieszczenia służb policyjnych i ochrony tajnych służb granicznych.
Siatka AUGUST została rozbita przez zdradę jednego z najbardziej zaufanych ludzi Margicioka- Edwarda G., pracownika szpitala w Orłowej. Od stycznia 1943 roku nastąpiły masowe aresztowania nie tylko na naszym terenie, ale sięgnęły od Warszawy, aż do Wiednia. Obu naszych bohaterów aresztowano na dworcu w Bystrzycy. Szef gestapo z Katowic określił działania siatki jako wysoce niebezpieczne ze względu na jej rozpiętość i na różnorodność zawodów, jakie reprezentowali jej członkowie, co ułatwiło im zamaskowane działania wywiadowcze najróżniejszych dziedzin życia okupanta. Margiciok i Hałaczek przeszli nieludzkie tortury zakończone skazaniem ich na śmierć. 14 sierpnia 1944 roku powieszono w Rychwałdzie Leopolda Hałaczka, a Jana Margicioka rozstrzelano 29 listopada 1944 roku w Oświęcimiu.
Podczas uroczystości zaprezentowano oficjalny hejnał Rydułtów, który od czwartku, 30 kwietnia, jest codziennie odtwarzany punktualnie o godzinie 12 z najwyższej kondygnacji gmachu urzędu miasta. Jego autorką jest Joanna Szymala, zaś wykonało go dwóch członków orkiestry dętej KWK Rydułtowy – Anna: Artur Wita i Łukasz Szostek.
Na starcie XIII Memoriału Margicioka i Hałaczka stanęło łącznie aż 350 zawodników w 57 sztafetach.

1

Komentarze

  • kris Slonzoki.. 03 maja 2015 17:40Slonzoki niy zajmowali sie konspiracjami i dywersjom bo niy miyli na to czasu...Musieli zarobić na swoje familije.Dywersje robili AKowce abo komunisty bo dostawali geld ze Londynu abo Moskwy.Slonzok musiol na siebie som zarobić.

Dodaj komentarz