Dokumenty, terminy i dodatki

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Niedawno przeszedłem na emeryturę po ponad 45 latach pracy. Pieniądze dostaję dziesiątego dnia każdego miesiąca, więc wiele rachunków płacę po czasie. Czy ZUS mógłby mi przyspieszyć termin wypłaty?

Emerytury i renty wypłacane są w terminie ustalonym w decyzji przyznającej świadczenie – zgodnie z ustawą emerytalną. Z uwagi na dużą liczbę świadczeń konieczne jest rozłożenie ich wypłaty w kilku terminach. Przyjęty system wypłat o zbliżonej liczbie wypłacanych świadczeń w poszczególnych terminach gwarantuje terminową ich realizację. W związku z powyższym odmawia się zmiany ustalonego decyzją organu rentowego terminu wypłaty świadczenia.

Emerytura lub renta, która ma trafić na konto odbiorcy, przekazywana jest z dwudniowym wyprzedzeniem do jednego banku. Ten zajmuje się dystrybucją do pozostałych banków, w których znajdują się konta świadczeniobiorców. W związku z tym wypłaty muszą znaleźć się na kontach emerytów i rencistów nie później niż w terminie wyznaczonym w dniu przyznania świadczenia.

 

Jestem w trakcie zbierania dokumentów do przyznania emerytury. Mam świadectwo pracy z 2005 roku, ale dotyczy lat 1969 -1995, więc zarobki są podane w milionach. Czy ZUS przyjmie taki druk Rp-7? Przy składaniu wniosku o rentę przyjęto go bez problemów.

Skoro przedkładał już pan do ZUS zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7, potwierdzające zarobki z lat 1969-1995, i zostało ono uwzględnione przy ustalaniu uprawnień do renty, nie ma potrzeby składać go ponownie, tym razem z wnioskiem o emeryturę.

Warto dodać, iż zgodnie z informacją zamieszczoną na druku ZUS Rp-7, wynagrodzenie pracownika powinno być podawane w jednostkach pieniężnych obowiązujących w okresie, z którego jest wykazywane. Przedstawienie zarobków w wartościach milionowych w okresie, kiedy tak je wypłacano, jest zatem jak najbardziej prawidłowe.

 

Moja mama wkrótce ukończy 75 lat. Słyszałam, że z tego tytułu należy się dodatek, tylko chciałabym wiedzieć, jakie dokumenty trzeba złożyć, by go otrzymać.

Do emerytury i renty przysługują dodatki na podstawie art.75-76 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS, w tym m.in. dodatek pielęgnacyjny. Przyznawany on jest osobie uprawnionej do tych świadczeń (za wyjątkiem renty socjalnej), którą uznano za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo też wtedy, gdy ukończyła ona 75 lat. Osoba w tym wieku dodatek otrzymuje z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. ZUS wypłaca go od miesiąca, w którym emeryt lub rencista ukończy 75 lat. Obecnie wysokość dodatku wynosi 208,17 zł i kwota ta podlega corocznej waloryzacji.

Osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjnym dodatek nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz