Pytania przed emeryturą

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem górnikiem, od 21 lat jestem zatrudniony w kopalni, przez cały czas pracuję pod ziemią przy wydobyciu. Mam 50 lat. Niestety, moja kopalnia ma być przeznaczona do likwidacji, w związku z czym boję się o swoją przyszłość. Czy mam jakąkolwiek szansę na otrzymanie emerytury górniczej?

Zgodnie z ustawą z dnia 22.01.2015 roku o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 w okresie likwidacji zakładu górniczego pracownikom nie posiadającym uprawnień emerytalnych przysługuje urlop górniczy. Uprawnienia są udzielane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy tylko jeden raz. Osoba korzystająca z urlopu traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego podejmie pracę pod ziemią na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie górniczym, któremu ze względu na wiek łączny staż pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2020 roku.

Urodziłam się 1 lipca 1958 roku, pobieram świadczenie przedemerytalne. W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego chciałabym wiedzieć, do kiedy będzie mi ono przysługiwało? Ponadto posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych 1 hektar przeliczeniowy. Czy to coś zmienia w mojej sytuacji, jeśli chodzi o to świadczenie?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje do dnia poprzedzającego dzień: osiągnięcia wieku emerytalnego wymienionego w art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U z 2013 r. poz. 1440 z późniejszymi zmianami) lub nabycia prawa do emerytury, która została ustalona na podstawie decyzji organu rentowego. Jeżeli pani nie zostanie przyznana emerytura przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, prawo do świadczenia przedemerytalnego wygasa w dniu poprzedzającym dzień ukończenia przez panią 61 lat 11 miesięcy.

Odpowiadając na drugie pani pytanie potwierdzam, że przysługuje pani świadczenie przedemerytalne niezależnie od posiadania owego gospodarstwa. Natomiast z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe, traci się prawo do świadczenia przedemerytalnego.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz