Wstęgę przecięła Katarzyna Siemieniec / Ireneusz Stajer
Wstęgę przecięła Katarzyna Siemieniec / Ireneusz Stajer

 

Ta placówka nigdy nie zamknie drzwi przed pacjentami. Powodem jej otwarcia była fala protestów lekarzy rodzinnych z początku roku.

 

Dziś (1 kwietnia) pierwszych pacjentów zaczęła przyjmować nowa poradnia w szpitalu przy ulicy Dąbrowskiego w Żorach. To filia Przychodni Miejskiej na Osiedlu Gwarków. Przyjmują tu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a ponadto można skorzystać ze świadczeń położnej i pielęgniarki. Przychodnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Całkowity koszt przebudowy pomieszczeń wyniósł 570 tys. zł (to pożyczka z Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), a zakupu wyposażenia około 50 tys. zł. W piątek placówkę uroczyście otwarto. Dziennikarze zobaczyli m.in. nowoczesny gabinet zabiegowy, punkt szczepień i poradnię ginekologiczną.

– Wszystkie świadczenia są finansowane przez NFZ, co oznacza, że pacjent nie ponosi żadnych kosztów – zapewnia Katarzyna Siemieniec, prezes Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, prowadzących szpital i przychodnię. Dodaje, że do otwarcia filii skłoniła zarząd kolejna fala protestów lekarzy z początku roku. – Wówczas jako jedyna placówka w mieście przyjmowaliśmy wszystkich, przed którymi zostały zamknięte drzwi innych przychodni. Doświadczenie z tych kilku pierwszych dni roku pokazały, z jak wielkimi problemami boryka się pacjent w takich sytuacjach – podkreśla pani prezes. Przychodnia ma doskonałą lokalizację i będzie udzielała kompleksowej podstawowej opieki zdrowotnej.

– Pacjent zrobi w jednym budynku wszystkie badania diagnostyczne zlecone przez lekarza: analityczne, mikrobiologiczne, USG, USG Dopplera, RTG, endoskopię i kolonoskopię. Jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał, zostanie natychmiast przyjęty do szpitala, bo przychodnia znajduje się przy izbie przyjęć – informuje Katarzyna Siemieniec. Zespół powstał głównie na bazie lekarzy pracujących w szpitalu, Jednym z nich jest dyrektor Witold Nowak. - Jesteśmy jedyną placówką w mieście, która wdrożyła system elektronicznej obsługi dokumentacji medycznej, co znacząco ułatwia dostęp do wyników, historii choroby i innych dokumentów – wymienia Katarzyna Siemieniec.

Już w poniedziałek pacjenci mogli poznać personel, budynek i zadecydować o złożeniu deklaracji. – Wszyscy, którzy złożą deklarację, będą mogli wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Pomogą nam one określić ich profil zdrowotny – zaznacza Katarzyna Siemieniec

Komentarze

Dodaj komentarz