Zmiana czasu a czas pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

W weekend przechodzimy z czasu z zimowego na letni. Czy szef może kazać nam odpracować jedna godzinę? Już zapowiedział, że w poniedziałek zamiast od 6 do 14 musimy pracować do 15. Tłumaczy, że zmiana czasu z zimowego na letni powoduje wydłużenie czasu pracy w innym dniu. Czy musimy pracować dłużej, czy pracodawca może obniżyć nam wynagrodzenie?

 

Tryb zmiany określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz.U. poz. 33). Nocą z soboty na niedzielę (28/29 marca) przestawimy zegarki z godziny 2 na godzinę 3. Osoby pracujące na nocnej zmianie pracowały będą krócej – siedem, a nie osiem godzin. Nie ma prawnej możliwości wydłużenia czasu pracy pracownikom w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni. Niewypracowanie przez pracownika obowiązującego go dobowego wymiaru i w konsekwencji nieprzepracowanie w okresie rozliczeniowym czasu pracy 1 godziny nie stanowi podstawy do świadczenia pracy w innym dniu o godzinę dłużej.

Kolejnym zagadnieniem jest ocena, czy zmiana czasu pracy wpływa na wynagrodzenie. W tych okolicznościach dochodzi bowiem do sytuacji, w której pracownicy faktycznie wykonują pracę przez siedem godzin, czyli o godzinę krócej, niż to wynika z rozkładu czasu pracy (harmonogramu czasu pracy). Powstaje zatem pytanie, czy pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za siedem godzin pracy, czy też za osiem godzin pracy. Otóz zmiana czasu nie wpływa na wynagrodzenie pracownika. Pracownik zachowuje uprawnienia płacowe w kontekście nieprzepracowania jednej godziny z powodu zmiany czasu zimowego na letni.

Zgodnie z art. 81 Kodeksu Pracy za czas niewykonywania pracy, jeżeli zatrudniony był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik pensji nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1750 zł brutto.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia

i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz.U. poz. 33),

Art. 81 ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zmianami z 2014 r. Dz. U. poz. 1502).

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz