Wypadek w pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Złamałam nogę, wychodząc z pracy po dniówce. Czy to zdarzenie można uznać za wypadek w pracy?

 

Zgodnie z przepisami za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku.

Elementami zdarzenia, pozwalającymi zakwalifikować je jako wypadek przy pracy są wg powyższej definicji:

- nagłość zdarzenia,

- zewnętrzność przyczyny,

- powstanie szkody na osobie powodujące uraz lub śmierć,

- związek zdarzenia z pracą.

Poszczególnie elementy powinny wystąpić łącznie, a brak któregoś z nich uniemożliwia uznanie danego zdarzenia za wypadek przy pracy. Ponadto do zakwalifikowania zdarzenia do wypadków przy pracy konieczne jest istnienie związku przyczynowego między nagłym zdarzeniem a przyczyną zewnętrzną. Nie jest natomiast konieczne istnienie związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem a pracą. Wymagany przez ustawodawcę związek zdarzenia z pracą jest związkiem normatywnym, ustalonym przepisami ustawy, a nie związkiem przyczynowym.

Przepisy określają, że dane zdarzenie musi nastąpić podczas wykonywania przez pracownika czynności lub poleceń przełożonych. Należą do nich czynności objęte samym procesem pracy, jak i związane z przygotowaniem i zakończeniem pracy.

Natomiast przez miejsce pracy pracownika rozumie się nie tylko jego konkretne stanowisko pracy, ale całość obszaru, w którym znajduje się to stanowisko i w którym porusza się pracownik. Obszar ten obejmuje wszelkie budynki i budowle, miejsce postoju samochodów, rowerów itp. Do obszaru tego należą oczywiście również schody prowadzące do budynków.

Ponadto Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 października 1971 r., IV-TO 17/71, niepubl., orzekł, że jeżeli pracownik uległ wypadkowi na terenie zatrudniającego go zakładu, okoliczność, że stało się to bezpośrednio po zakończeniu pracy, podczas jego zdążania ku wyjściu, nie odbiera wypadkowi cech wypadku przy pracy.

Wobec powyższego zdarzenie opisane przez panią należałoby uznać za wypadek przy pracy. Proszę o tym zdarzeniu poinformować pracodawcę.

 

Podstawa prawna:

art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późniejszymi zmianami).

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz