Komu należy się renta inwalidzka

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


 

Jestem po studium policealnym. Pracuję na umowę zlecenie. Pracodawca odprowadza za mnie wszystkie składki. Czy gdybym zachorowała albo coś mi się stało, to czy nawet krótki okres opłacania składek pozwala na uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy?

Aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy, trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Należy zatem posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy stosowny do wieku ubezpieczonego, w którym powstała niezdolność do pracy. Ponadto zainteresowany musi mieć orzeczoną niezdolność do pracy, która powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:

- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy;

- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;

- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Trudno odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie nie znając ani pani wieku, ani posiadanych przez panią okresów ubezpieczenia (okresów składkowych i nieskładkowych). Poniżej informacja dotycząca wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych, który uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy.

Okres ten wynosi:

- 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;

- 2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;

- 3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;

- 4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;

- 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego nie dotyczy osób, które stały się niezdolny do prace z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Okres wymaganych pięciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

Ostatni warunek nie dotyczy osób, które udowodnią okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn oraz zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy. Data powstania całkowitej niezdolności do pracy nie ma w tym przypadku znaczenia.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz