Składki za nianię

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


 

Oboje z mężem pracujemy. Mamy dwuletniego synka. Od 1 maja do opieki na dzieckiem zatrudniliśmy nianię w ramach umowy uaktywniającej. Płacimy jej 1300 zł brutto. Przez dwa tygodnie w powodu choroby z choroby dziecka miałam L4 na opiekę. Czy ZUS pokryje za ten okres składki ubezpieczeniowe za nianię?

Mama Kubusia

Tak, bo korzystanie przez rodzica dziecka z zasiłku opiekuńczego w okresie zatrudnienia niani nie ma na to wpływu. Przypomnijmy: nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Tak stanowi art. 50 ust.1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat. Z tego tytułu niania podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz zdrowotnemu, natomiast dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Nianię do ww. ubezpieczeń zgłasza jedno z rodziców dziecka. Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za nianię od podstawy nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia opłaca państwo za pośrednictwem ZUS. Jeżeli podstawa wymiaru składek jest wyższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia, składki od nadwyżki opłaca niania oraz zatrudniający ją rodzice.

Aby jednak państwo opłacało składki za nianię, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

a) rodzic zgłosił nianię do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego;

b) rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko:

- są zatrudnieni (należy przez to rozumieć pracę na podstawie stosunku pracy, umowy o pracę nakładcą, zatrudnienie w innym kraju niż Polska oraz wykonywanie innych form aktywności zawodowej, np. posiadani statusu funkcjonariusza, żołnierza zawodowego, sędziego, prokuratora, posła);

- świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych (należy przez to rozumieć umowę agencyjną, umowę zlecenie albo inną umowę o świadczeni usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia);

- prowadzą pozarolniczą działalność;

- prowadzą rolniczą działalność (nie dotyczy osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik);

c) dziecko nie chodzi do żłobka, klubu dziecięcego, nie zostało objęte opieką dziennego opiekuna ani wychowaniem przedszkolnym łącznie z okresem adaptacyjnym.

Należy zauważyć, że w przypadku utraty zatrudnienia przez rodziców albo rodzica samotnie wychowującego dziecko bądź zaprzestania świadczenia usług lub działalności, składki opłaca się przez trzy miesiące od dnia zaistnienia tych przyczyn. Tak samo jest w sytuacji, gdy rodzic przebywa na urlopie bezpłatnym lub nie podlega ubezpieczeniom społecznym z uwagi na zawieszenie działalności gospodarczej.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz