Zasiłek chorobowy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem zatrudniona na umowę o pracę w sklepie spożywczym. Wcześniej, zaraz po skończeniu technikum, miewałam tylko umowę zlecenie czy o dzieło. To mój pierwszy prawdziwy etat. Słyszałam, że teraz będę też miała opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe, ale kadrowa wspominała mi o tzw. okresie wyczekiwania. O co tu chodzi?

Magda z Rybnika

Okres wyczekiwania to czas, po upływie którego ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego, zależy od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, tak jak pani, czyli na podstawie umowy o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 stycznia 2009 r. osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie (np. prowadząca działalność gospodarczą) prawo do zasiłku nabywa po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Wcześniej okres ten wynosił 180 dni.

Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej. Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje:

- absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii – od daty złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a kierunku farmacji – od daty zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki);

- ubezpieczonym, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową lub wypadkiem w pracy (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego) albo wypadkiem w drodze do lub z pracy (zasiłek z ubezpieczenia chorobowego);

- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,

- posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, także wtedy, jeżeli niezdolność trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – nie później jednak niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego (w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni, oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym E).

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem D) – nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone panie, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz