Lekarskie badania stażysty

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu pracy w Katowicach.


Jesteśmy firmą zatrudniającą stażystów skierowanych do nas przez Powiatowy Urząd Pracy. Zaangażowanie i wiedza jednej ze stażystek sprawiły, że chcemy zatrudnić ją na podstawie umowy o pracę. Osoba ta ma aktualne badania lekarskie. Czy w związku z tym musimy ją ponownie kierować do lekarza medycyny pracy?
 
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy (pracownicy). Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Stażysta skierowany do pracodawcy przez Powiatowy Urząd Pracy do odbycia stażu taką osobą nie jest. Wykładnia literalna przemawia więc za koniecznością skierowania takiej osoby na wstępne badania lekarskie.
Ponadto zazwyczaj zakres czynności wykonywanych przez stażystę i warunki wykonywania przez niego pracy nie są identyczne z obowiązkami pracownika (nawet, gdy jest on już zatrudniany przez pracodawcę bezpośrednio po odbyciu stażu jako osoba bezrobotna). Umowa o odbycie stażu przewiduje zakaz zatrudniania stażysty w określonych warunkach (np. uciążliwych lub szkodliwych). Badania lekarskie stażysty nie obejmują wówczas takich zagrożeń. Konieczność wykonywania określonych czynności w takich warunkach może natomiast zaistnieć, gdy osoba ta zostanie zatrudniona już jako pracownik. W tej sytuacji pracodawca musi wiedzieć czy stan zdrowia pracownika pozwala na wykonywanie takich prac.
Należy podkreślić, że profilaktyczne badania lekarskie przeprowadzane są na podstawie skierowania wydawanego przez pracodawcę. Powinno ono zawierać określenie warunków pracy, w jakich będzie bądź jest zatrudniany pracownik
Reasumując, w świetle powyższych argumentów stażysta jako osoba już zatrudniana
w charakterze pracownika, powinna podlegać wstępnym badaniom lekarskim.
Podstawa prawna:
art. 2 i 229 Kodeksu pracy,
§ 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r.
w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późniejszymi zmianami).
 
Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz