Kto kiedy ma wolne, czyli święta różnych wyznań

 

Na pytanie odpowiada Michał Podsiedlik, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Na Śląsku żyją nie tylko katolicy, w dodatku mniejszości religijnych jest dużo więcej niż w innych częściach kraju. Zgodnie z zapowiedzią sprawdziliśmy, kiedy obchodzą swoje święta i jak to się ma do ich pracy. Jak wyjaśnia Michał Podsiedlik, każdy pracownik, niezależnie od swojej religii, ma w roku 13 dni wolnych z racji świąt. – W większości pokrywają się one ze świętami katolickimi. Osoby pozostałych wyznań nie mają dodatkowo wolnego z racji swoich świąt. Nie znaczy to, że muszą w nie iść do pracy – stwierdza Michał Podsiedlik.

Dniami wolnymi są 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 1 maja (święto państwowe), 3 maja (Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja), pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia), a do tego dochodzą niedziele.

Wyznawcy innych religii (także młodociani), którzy święta obchodzą w innych terminach, mogą wziąć wolne, ale pod warunkiem odpracowania nieobecności i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne lub w godzinach nadliczbowych. Stosowną prośbę należy zgłosić co najmniej siedem dni wcześniej, a pracodawca ma zawiadomić podwładnego o warunkach odpracowania nie później niż trzy dni przed wolnym. Jeśli pracownik złoży wniosek w terminie, nie można mu odmówić, ale jeżeli go nie dotrzyma, kwestia pozostaje w gestii pracodawcy.

– Powyższa sytuacja nie obejmuje jednak świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia (np. szabat rozpoczynający się w piątek o zachodzie słońca w piątek i trwający do zachodu słońca w sobotę). W takim przypadku pracodawca na prośbę pracownika ma ustalić dla niego indywidualny czas pracy. Uprawnienia z tego tytułu potwierdzają ustawy o stosunku Rzeczypospolitej Polskiej do niektórych kościołów, określając jednocześnie, o jakie chodzi święta – wyjaśnia Michał Podsiedlik. Jak dodaje, na tej zasadzie członkom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Metodystycznego i baptystom przysługuje wolne w Wielki Piątek i Święto Wniebowstąpienia, zielonoświątkowcom dodatkowo drugi dzień Zielonych Świątek (Pięćdziesiątnicy) a członkom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prócz Wielkiego Piątku i Święta Wniebowstąpienia także 31 października (Święto Reformacji).

Adwentyści dnia siódmego (świętują w sobotę) mają prawo wziąć wolne wolne od piątkowego do sobotniego zachodu słońca. Prawosławni mają święta 7 i 8 stycznia (Boże Narodzenie), 19 stycznia (Chrzest Pański), 7 kwietnia (Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny), w drugi dzień Wielkanocy, 19 sierpnia (Przemienienie Pańskie), 8 sierpnia (Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny). W przypadku mariawitów obrządku starokatolickiego świętem jest także 2 sierpnia (Objawienie Dzieła Wielkiego Miłosierdzia), a mariawitów ponadto 23 sierpnia (Święto Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa i Ofiary Mateczki).

Żydzi mają prawo do wolnego w Nowy Rok (dwa dni), Dzień Pojednania (jeden dzień), Święto Szałasów (dwa dni), Zgromadzenie Ósmego Dnia (jeden dzień), Radość Tory (jeden dzień), Pesach (cztery dni), Szawuot (dwa dni), których terminy określane są według kalendarza żydowskiego, a ponadto na czas wspomnianego już szabatu.

 

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz