Praca a częściowa emerytura

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Wiem, że jeśli ktoś pracuje na wcześniejszej emeryturze, może zarobić tylko do określonej kwoty. Inaczej ZUS może mu pomniejszyć lub zawiesić świadczenie. Czy to samo dotyczy częściowej emerytury?

Stały czytelnik

Emerytura częściowa nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu z racji przychodów bez względu na to, z jakiego są one tytułu. Tym samym może o nią ubiegać się zarówno osoba, która nie ma żadnych przychodów, ale też taka, która wciąż pracuje. Ponadto dla wypłaty tego świadczenia nie musi rozwiązywać umowy o pracę. Prawo do emerytury częściowej może ulec zawieszeniu na wniosek emeryta. Zainteresowani powinni jednak wiedzieć, iż podstawa pełnej emerytury będzie pomniejszona o kwotę pobranych emerytur częściowych w wysokości przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

Emerytura częściowa dotyczy ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy mają 62 lata w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, ale nie osiągnęli określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego. Jako pierwsi na emeryturę częściową mogą przejść mężczyźni urodzeni w pierwszym kwartale 1949 r. Muszą to jednak uczynić przed osiągnięciem podwyższonego wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat i 5 miesięcy. Jeśli chodzi o kobiety, to jako pierwsze o emeryturę częściową mogą ubiegać się panie urodzone w pierwszym kwartale 1959 roku – po ukończeniu 62 lat, a przed osiągnięciem ustalonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wynoszącego 62 lata i 1 miesiąc.

Dodatkowym warunkiem jest udowodnienie okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego odpowiednio: co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Przy ustalaniu stażu emerytalnego, wynoszącego 35-40 lat, będą przyjęte wszystkie okresy składkowe oraz nieskładkowe, w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Jeśli będą one zbyt krótkie, można je uzupełnić do wymaganych 35-40 lat okresami pracy w gospodarstwie rolnym, prowadzenia gospodarstwa rolnego, a także pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jeżeli wnioskodawca utracił prawo takiej do renty).

Kwota emerytury częściowej stanowi 50 proc. kwoty emerytury obliczonej w całości według nowych, zreformowanych zasad. Kwotę pełnej emerytury ustala się, dzieląc jej podstawę przez średni okres trwania dalszego życia osoby ubiegającej się o emeryturę częściową – z dnia przejścia na tę emeryturę. Podstawę kwoty emerytury, przyjętej do ustalenia emerytury częściowej, stanowi suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (zewidencjonowana na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej) oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Kwota ta uwzględnia należne waloryzacje (roczne i kwartalne) składek i kapitału początkowego.

Kwota emerytury częściowej nie podlega podwyższeniu do kwoty emerytury najniższej. Osoba mająca prawo do emerytury częściowej może wystąpić o przyznanie pełnej emerytury po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego oraz dodatkowo po ustaniu stosunku pracy, jeżeli w nim pozostawała.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz