GumiSil
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Ostoja - Domki nad morzem
Eko Okna
Eko Okna
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Ostoja - Domki nad morzem

12 grudnia 2018

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Strzelec
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Nieruchomości
  3. Mieszkania
  4. Handel
  5. Usługi
  6. Finanse
  7. Zdrowie i Uroda
  8. Praca
  9. Różne
  10. Dodaj ogłoszenie
Choć rybnicka elektrownia w ubiegłym roku skończyła 45 lat, to plany jej budowy powstały znacznie wcześniej. Już w roku 1966 zatwierdzono plany budowy zakładu o nazwie „Zakłady Okręgu Południowego w Katowicach – Elektrownia Rybnik”.
11.12.2018
0
Poseł Grzegorz Matusiak postawił w Jastrzębiu billboard, na którym pochwalił się, że załatwił kasę na budowę boiska w mieście. Kamil Glik, znany piłkarz i reprezentant kraju, który dołożył się do tej inwestycji, odpowiedział mu: hola, hola, niech pan nie przypisuje sobie zasług!
11.12.2018
1
Policjanci zatrzymali 53-letniego recydywistę z Pszowa podejrzanego o usiłowanie zabójstwa 26 i 54-latka. Oprawca nie zdołał osiągnąć celu dzięki zdecydowanej interwencji współlokatorki. W poniedziałek (10 grudnia) decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu nawet dożywocie.
11.12.2018
0
Wdowy po tragicznie zmarłych górnikach z kopali Zofiówka otrzymały możliwie najlepszą pomoc - dostały odszkodowania, pomoc psychologa i pracę!
03.12.2018
0
Dyrektor I LO w Rybniku zdecydował się, że zamiast w szkolnej auli pokaże kontrowersyjny spektakl swoim uczniom w domu kultury. I dziś mierzy się z krytyką swojej decyzji.
28.11.2018
12
Uznanie śląskiej mniejszości jest dla Ślązaków niebezpieczne
27.12.2014   Region   Encyklopedia Rzeczy Śląskich   Wydanie: 2014/52 (2996)

Rafał BartekRozmowa z Rafałem Bartkiem, dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i EtnicznychŚląscy Niemcy są wrogo nastawieni wobec Ślązaków?

To absurd! Przecież każdy Niemiec na Śląsku jest zarazem Ślązakiem. Sam jestem zarówno Niemcem, jak i Ślązakiem, więc jak mógłbym sam siebie atakować? Może jednak widzę inną drogę rozwoju Śląska i śląskiej tożsamości?

Środowiska śląskie mają panu za złe, że właśnie jako śląski Niemiec podpisał się pan pod negatywną opinią Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych Etnicznych, która odmawia uznania Ślązaków za mniejszość. I w świat poszło hasło: oto śląski Niemiec odmówił Ślązakom ich tożsamości...

Takie postawienie sprawy do zwykła manipulacja. Pod wspomnianą opinią podpisałem się nie jako śląski Niemiec czy przedstawiciel mniejszości niemieckiej, tylko jako współprzewodniczący komisji wspólnej. Szkoda, że medialna dyskusja na ten temat prowadzona jest według odgórnej tezy: albo ktoś jest za uznaniem śląskiej mniejszości etnicznej, albo jest śmiertelnym wrogiem Ślązaków. Nie zgadzam się na takie spłaszczenie dyskusji. Owszem, nie zaprzeczam, ze jestem przeciwnikiem proponowanej ustawy, bo uważam, że wcale nie jest dobrym rozwiązaniem dla Śląska.

Dlaczego ta ustawa nie jest dobra?

Uznanie śląskiej tożsamości etnicznej jest niebezpieczne dla samej śląskości, która zawsze była otwarta na inne kultury i narodowości, w której granice pomiędzy tymi kulturami i narodowościami były zawsze płynne. Proszę zwrócić uwagę na zapis ustawy, mniejszość narodowa od etnicznej różni się tylko tym, że ta pierwsza posiada państwo. Uważam, że proponowana ustawa uznania Ślązaków jako grupy etnicznej zamknie granice, wprowadzi sztuczny podział, który tylko zantagonizuje ludzi. Pytanie, po co? Śląskość powinna pozostać formułą otwartą, przyjazną każdemu, tylko wtedy będzie atrakcyjna dla młodych. Ślązakiem bowiem był zarówno Gerhardt Hauptmann, jak i Gustaw Morcinek, jest nim Kazimierz Kutz, ale także Florian Henkel von Donnersmarck. Śląskość nie jest przeciwstawna tożsamości polskiej czy niemieckiej. Uważam, że inicjatorzy proponowanej ustawy poszli drogą na skróty.

To źle, że chcą, aby państwo w sposób systemowy pomogło w ochronie śląskiego dziedzictwa? Na razie ciężar ten dźwigają tylko organizacje, które robią to z własnej woli i na ogół za darmo. Pytanie, na ile im jeszcze starczy sił.
Zgadzam się, państwo polskie ma w tym względzie ogromne zaniechania. Zresztą w swojej opinii nasza komisja podkreśliła, czego ja osobiście byłem zwolennikiem, że śląskość wymaga wsparcia od państwa. Warto przy tym też podkreślić, że Niemcy na Śląsku od zawsze tę śląskość pielęgnowali, robi to też od 25 lat w formie zorganizowanej kilkudziesięciotysięczna mniejszość niemiecka. Swoje spotkania zaczynamy od pieśni "Oberschlesien ist mein liebes Heimatland" (Górny Śląsk to moja kochana mała ojczyzna). Przygotowując projekt zmiany ustawy o mniejszościach, nikt środowiska mniejszości nie pytał o zdanie, więc trochę dziwią mnie dziś głosy zaskoczenia, że tych zmian nie wspieramy. Zabrakło dyskusji o tym, co nas łączy czy dzieli. A łączy nas z pewnością wiele np. wspólne dziedzictwo językowe, ale też potrzeba obecności historii Śląska w szkołach. Porozmawiajmy o tym, szukajmy wspólnych dróg wspierania śląskiego dziedzictwa, a nie twórzmy nowych podziałów.

Rozmawiała: Iza Salamon

Iza Salamon
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

tutejszy 2018-03-22 08:27:53
do Autochtona
A no widzisz, że chyba idzie. Skoro jestem rybniczaninem z dziada pradziada, to jasne, że nim się czuję. Skoro Rybnik to Śląski, to mój dom, tradycje, godka, ale też Polska, która nie jest mi obojętna. Chcę zwrócić uwagę, że poza czarnym i białym są odcienie szarości... Pozdrawiam
Autochton 2018-03-21 18:12:01
do tutejszy
A idzie byc ôroz POLOKIYM,RUSYM,FRANCUZYM i BERLINCZYKIYM ? Nie siadej do kompa po kwaretce...
tutejszy 2018-03-20 13:45:13
dylemat
A co jak czuja się POLOKIEM, ŚLĄZOKIEM i RYBNICZANINEM jednocześnie?! Kaj mie zapiszecie?
kamela 2018-03-18 18:42:07
Ludzie niektórzy tak bardzo deklarują, że kochają Śląsk, a jednocześnie
potrafią w imię jakiegoś skąpstwa iść chwilę potem przyłożyć do swojego pieca śmieciucha powodując złe opinie o Śląsku i pogarszając przez to warunki życia i zdrowia w tym pięknym regionie. Nie umiem tego zrozumieć. Bo zarówno w Niemczech ludzie już dawno zrozumieli, że węgiel w gospodarstwach domowych to przeżytek. W Polsce ten trend już też postępuje. Tylko Śląsk jest oazą naiwności dla producentów byle jakich pieców i byle jakiego opału. Czy warto się kłócić o bzdury zamiast zacząć dbać o lepszą reputację Śląska?
HÂJNEL 2018-03-17 17:12:59
Ślonsk
Mysla ze je jedyn narod niy polski i niy niymiecki na slonsku...ino ślonski ...i to je dzielenie
czeskiślonzok 2016-01-19 14:05:45
ślązak to niemiec
Gratuluja wiedzy dyrechtorowi!!!ŚLONZOK TO NIYMJEC! Czyli POLOK TO RUS!
Gornoslonzok 2015-01-11 12:51:03
szlus
wypisuja se z mniyjszości niymieckyj
Johan z Niemiec 2015-01-10 23:53:24
Widza ze nareszcie ludzie
Widza ze nareszcie ludzie zaczynajom sam myslec logicznie i bez strachu w koncu wyrazajom swoji opinie ,-szkoda ze tego nie bylo pryndzyj i w taki ilosci moze by byl inny efekt tego bo czamu Mazury majom swoj cel osiagniety i som uznani a slazoki ni czy my som z innej gliny ulepiyni niz oni ? jak teraz sie wycofiymy to juz moze byc za nieskoro trza to dali ciagnyc pomimo tela przeciwnosci co sie nom stwarzo i wierzyc przede wszystkim w to co sie robi i co sie chce osiagnyc jak trzabydzie to trza to dac do Stassburga niech oni osondzom kto mo recht bo prowda jest yno jedna ,- pozdrawiom sam wszystkich .
sid 2015-01-10 18:37:24
Polski nacjonalizm
Poloki niszczom Slonski werk bo za duzo tu niymieckich pamiontek i mszczom sie za przegrany Plebiscyt..Przemysł mo byc yno na landach etnicznie polskich..Pora elektrowni Kulczyka na ruski wongiel..Reszta mo byc zrujnowano i zaorano jako niy-polskie..
Stanik z Rybnika 2015-01-10 08:50:26
Sid masz rację
Sid (10) A teraz te gnidy od czerwonych wszy mieszkają w Niemczech, i wyjeżdżają masowo żeby i tam rozwalić ten zegarek bo tam jeszcze dobrze chodzi, a Śląski jusz ROZWALYLI .Taki jaki SMRÓD przywieźli przed1922 i po1945r i taki na Śląsku zostawiają spójrz co się dzieje z przemysłem i kopalnia mi,im bliższa ruska koszula nisz Śląska, i kupują węgiel u ruskich
Stanik z Rybnika 2015-01-09 19:17:03
Sid masz rację
Sid:) nie Wiesz ???.Nie od 1945r tylko jusz przed 1922r ( 1)Uciekli z głodu i smrodu w kufajkach z zaboru Ruskiego z za Brynicy na nasz ŚLĄSK.............................. ( 2 )Robili strajki protesty bo jako analfabeci musieli chodzić do Szkoły nazywali to GERMANIZACJA.............. (3 )Złączyli sie z Korfantym i szczelali do pleców Szkolnym kolegom z Grenszucu....................................... ( 4 )Byli Powstancami (ŚLĄSKIMI????)I teroryzowali ludności Śląska................................................................... (5 ) Polonizowali Śląsk po 1922r i wykańczali Śląsaków. ( 6 )Głosili sie jako ochotnicy do Wehrmachtu u Adolfa... ( 7 )Gdy Adolf przegrywał uciekali z Wermachtu do Andersa i znów tłumi swoich kolegów Śląsaków............. (8 ) W 1945 zaros do PZPR do ORMO do UB wysyłali Śląskaów na Rusyjo Dombas, Sybir ................................ (9) Dzisiaj gadają ze są Śląsakami tylko że Polskimi ,i nie uważają że są inni Śląsacy ,,,,,,PRAWDZIWI,,,,,, na siła SPOLONIZOWANI .
Stanik z Rybnika 2015-01-09 19:12:50
Sid masz rację
Sid:) nie Wiesz ???.Nie od 1945r tylko jusz przed 1922r ( 1)Uciekli z głodu i smrodu w kufajkach z zaboru Ruskiego z za Brynicy na nasz ŚLĄSK.............................. ( 2 )Robili strajki protesty bo jako analfabeci musieli chodzić do Szkoły nazywali to GERMANIZACJA.............. (3 )Złączyli sie z Korfantym i szczelali do pleców Szkolnym kolegom z Grenszucu....................................... ( 4 )Byli Powstancami (ŚLĄSKIMI????)I teroryzowali ludności Śląska................................................................... (5 ) Polonizowali Śląsk po 1922r i wykańczali Śląsaków. ( 6 )Głosili sie jako ochotnicy do Wehrmachtu u Adolfa... ( 7 )Gdy Adolf przegrywał uciekali z Wermachtu do Andersa i znów tłumi swoich kolegów Śląsaków............. (8 ) W 1945 zaros do PZPR do ORMO do UB wysyłali Śląskaów na Rusyjo Dombas, Sybir ................................ (9) Dzisiaj gadają ze są Śląsakami tylko że Polskimi ,i nie uważają że są inni Śląsacy ,,,,,,PRAWDZIWI,,,,,, na siła SPOLONIZOWANI .
sid 2015-01-09 14:16:07
zaroz poznac
Zaroz poznać jak szrajbuje wystraszony gorol.?Przodzi Slonzoka udowo a po tym przodkow wypomino...Ciekawe co Twoje przodki po 1945 robili?
Ślonzok 2015-01-09 08:05:56
do matoła
@sid tacy już byli co decydowali o przynależności narodowej i ty jesteś ich potomkiem !
sid 2015-01-08 14:58:39
Slonzok niy udowej
Slonzok niy udowej Slonzoka bo widać żeś je łapaniec..Ganba Cie jest ze musisz Hanysa udowac ?
Ślonzok 2015-01-08 11:05:42
oto skutki ....
stanik - krótkie podsumowanie ty jesteś Ślązok z Gliwickiej ! ?
Stanik z Rybnika 2015-01-07 23:01:59
Do Slasoczki
Śląsoczko:) Nigdy nie byłaś Śląsoczkom nie jesteś i nie bydziesz Śląsoczkom , jesteś przyblęda chasiokowej rasy i greziesz jak umisz Śląsoków........... Nie martw się o moje wykształcenie, i moja głowa. Na szczęście nie musiałem rrobić na grupie tylko współczuję tym co tam musieli robić, Śląsoczko tylko głupi pozno głupka , a do szkoły lubiłem chodzić................................................................... Poniemajesz ty szto ja tijebie skazauł.................................. Hast du verschwanden was ich Dir ales gesagt habe..... Zrozumiałam to co ja Ci przekazałem.............................
kris 2015-01-07 19:03:17
Slazaczka spolszczono..
Najgorsze som te Slonzoczki co srajom do swoigo gniozda.Tfu !!!
Johan z Niemiec 2015-01-07 13:11:17
Do Slazaczka
Ty sie najlepi idz zbadac na Gliwicko tam jest twoji miejsce Ty wiysz napewno o tym ale nie umisz sie na to zdecydowac hihihi ,- a potym zy mnom sam godej abo pisz jo jest niymcym czy Ci sie to podobo czy ni i bylech od zawsze od pokolen a polokym nigdy zech nie byl ,bez to jest tako roznica poglondow miyndzy nami idz se dzisio do doktora tam ,-przichodnie dzisio wszyndzi u wos otwarli i napewno Ci cos na tyn stress psychiczny pomoze ,-duzo zdrowia Ci zycza jednak z moji strony .
Slazaczka 2015-01-06 22:19:45
Johan Z Niemiec
Juz my Slazoki pojechali do Niemiec to i tam wy warioty polakow od werbusow i goroli przezywaja ,ciekawe ktory Niemiec przezywal polakow bo ja sie nigdy nie spotkalam zeby Niemiec mi ublizyl ale Slazok tak.Mojemu Sasiadowi z Slaska sie robic nie chcialo to chodzil do Majstra i na nas skarzyl i ty Joihann jestes najgorsza szuja co takie rzeczy wypisujesz szkoda slow
Slazaczka 2015-01-06 22:04:42
do Stanika
Johann z Niemiec.Piszesz zebys goroli werbusow ze Slaska pogonil wiec ci odpowiadam pocos do Reichu wyjechales wiec ci napisze ze takie gady to powinni Niemcy rozstrzelac.Powinni ciebie z tych Niemcow wywalic na zgnity pysk.Pracowalam we fabryce ze Slazokami i z Gorolami z Mazur ale wiesz choc sama jestem Slazaczka to mi bylo wstyd bo wlasnie Slazoki chodzili i donosili do majstra ze kolega niema checi do pracy bo im sie robic samym nie chcialo najlepiej dupa wylizac zeby zostac einsteler(ustawiacz maszyny).Hiszpan czy Turek czy Portugalczyk nie poszli skarzyc na brata ani z Centralnej Polski tez nie chodzili Tylko Slazoki skarzyli .Wiec siedz i zamknij wredny ryj bo jestes szuja.
Slazaczka 2015-01-06 22:03:15
Johann z Niemiec.Piszesz zebys goroli
Johann z Niemiec.Piszesz zebys goroli werbusow ze Slaska pogonil wiec ci odpowiadam pocos do Reichu wyjechales wiec ci napisze ze takie gady to powinni Niemcy rozstrzelac.Powinni ciebie z tych Niemcow wywalic na zgnity pysk.Pracowalam we fabryce ze Slazokami i z Gorolami z Mazur ale wiesz choc sama jestem Slazaczka to mi bylo wstyd bo wlasnie Slazoki chodzili i donosili do majstra ze kolega niema checi do pracy bo im sie robic samym nie chcialo najlepiej dupa wylizac zeby zostac einsteler(ustawiacz maszyny).Hiszpan czy Turek czy Portugalczyk nie poszli skarzyc na brata ani z Centralnej Polski tez nie chodzili Tylko Slazoki skarzyli .Wiec siedz i zamknij wredny ryj bo jestes szuja.
richuś 2015-01-05 18:04:01
Bo ja wiem
Chłopy ciesta sie,że mocie renta z gruby.Kiery mioł pora morgów ,krowa,króliki a robioł na grubie to żył jak ponczek na maśle, choć nie boł w pzpr.Partyni gorole,ormowcy migali sie od roboty.
Stanik z Rybnika 2015-01-05 17:56:41
Odpowiedź
Rypni we stoł a nożyce se łodezwiom, i se łodezwaly te czerwone wszy co sie zagniezdziyły u nos na Slonsku. Slonzok jo tam twojego koła ty bucu ni poradzioł zność jedne tam było lod ORMOWCA boles to ty co tam wychowoł.......Nie dotyczy porządnych ludzi co przyjechali za chlebem i żyją z Śląsakami razem w  zgodzie bez nacjonalistcznego wywyszszania się,i robienia z nas Polaków. Sid,Ziga ,Johan , pozdrawiam Stanik.
teo 2015-01-05 16:03:45
partyjok
Slonzok ty napisz lepij Partyjok..Poloki ci dali czerwono fana i stołek i teraz ich po zadku cmokosz..Slonsk to je nasz hajmat i muszymy mu pszoc niy wychwolac tych co bajzel prziniysli.
Ślonzok 2015-01-05 12:13:34
cd.
żoden nie musi udowac Ślonzoka bo wiem co pisza trzeba było w latach 60 obejrzeć wiela kołów rano stoło w piwnicy TG. na Kościuszki to by żes inaczyj godoł ale ale jak się miało ciasny łeb to wymówka zawsze się znojdzie !
Johan z Niemiec 2015-01-05 12:09:06
JO by goroli werbusow ze
JO by goroli werbusow ze slaska wywalyl jak bych mog przez nich jest tam te cale pieklo i haharstwo po co te bloki budowali na nowinach ,--yno do goroli a teraz tam je haharstwo na kozdym kroku ,- Na kozdym kroku cie tam okradnom ,zrombiom cie abo i zabijom nom tego nie trza i nie trzabylo tak chciala rychtyk PZPR zglobiali ze cyntranej polski ludzi co na rzerdce srali a teraz oni wlasnie chcom nami rzadzic i sie z nas smioc ,-Stanik i wszyscy tacy jak on czy jo muszymy sie razym trzimac i po prostu swoji robic dali ,-- cyganstwo i gupota mo zawsze krotki nogi ,- pozdrowiom sam wszystkich
Ziga 2015-01-05 00:02:39
Na Stanika gorle nalatujom
Na stanika i inkszych gorole cisnom ..To widać bo Slonzokow chcom udowac ale niy poradzom po naszymu szrajbowac werbusy
sid 2015-01-04 23:58:30
stanik trzimej sie
Jednym Słońsk i Slonzoki niy pasujom bo ich Poloki ogupily jak małych bajtli,abo im stolki dali..Niy mogymy sie dac wiecznie za błozna robic
Ślonzok 2015-01-04 21:45:48
Ciasny łeb Stanika
Stanik opowiadosz bojki chyba na starość cię Bozia pokaroł i odebroł rozum ( jak żes go mioł przed tym ) a żeś mioł za ciasno łeb żeby skończyć szkoła to teraz szukasz wytłumaczenia. Stanik komu chcesz wciskać ten kit !
Slazaczka 2015-01-04 19:59:31
Do stanik Z Rybnika
Stanik tys jest kawal chamiska pierdzielisz farmazony.Tak wlasnie jak ty to bosoptkalam w Niemczech taka dziewczyna co powiedziala Niemcom ze sie nie mogla uczyc bo jej polacy nie pozwalali >Kto sie chcial uczyc to sie uczyl widocznie byles takim dobrym uczniem ze sie nie nadawales to zadnej szkoly tylko na gruba do roboty W 1960 roku w Rybniku na ul powstancow bylo Technikum Gornicze i Mechaniczne.A w niedziele jak zes chcial to pracowales i miales 100%wiecej zaplacone .Dziwie sie ze takie cyganstwa ktos mo9ze pisac.Potem chcecie miec dobry rzad jak z takich klamczucow
Stanik z Rybnika 2015-01-04 10:02:32
Do Elisabeth
Elizabethko ci co tu piszą to jest rocznik (baujar) ludzi co nie mieli punktów żeby się kształcić , za Polskie pochodzenie,,,,,za przynależność do PZPR,,,, za przynależność do Kombatantów,,,, za przynależność do Powstańców Śląskich z Lwowa,,, nie byli z za Buga nie byli przyjezdni centralnej Polski i z za Brynicy. ale ci ludzie robili jak niewolnicy soboty i niedziele żeby Ci z  punktami mogli się kształcić i na dobrobyt całego kraju(Polski) to są Śląsacy a taras pluje sięim wprost w twarz że nie umią dobrze pisać . Elizabeth jak dziś pamiętam w 1960 nie było w technikum ani jednego Śląsoka tylko przyjezdni z centralnej,i ż za Buga wyjątek stanowili miejscowi co ich Rodzice byli aktywni w PZPR I zakładowi Sekretarze PZPR.I ich członkowie Rodziny.
Elisabeth 2015-01-03 15:35:40
uznanie slaskiej.....
czytajac niektore komentarze stwierdzam,ze ludzi pisza ,co im slina na PC przyniesie-obrazaja innych,poza tym niektorzy to pisza z bledami i po polsku i po niemiecku-najpierw pomyslec,potem pisac!
ober 2015-01-02 17:40:35
banana deutsche
Niemcom z Banana Deutsch Republik dzisiaj na pewno bilzyj do Polokow niż do Schlesierow...
jasiu 2015-01-01 06:56:27
Czytajmy ze zrozumieniem
zanim dodasz komentarz proszę przeczytaj jeszcze raz zdanie po zdaniu, zrozum poszczególne myśli, nie obrażaj autora, bądź mądrym Ślązakiem, głupimi komentarzami nie futruj wrogów śląskości
jeszcze nie 2014-12-31 19:02:54
proste rozwiązanie...
... wpisać się do mniejszości niemieckiej i zostać dobrym Ślązakiem - jo cie prosza
aja 2014-12-30 17:16:36
Judasz
sprzedałeś Śląskość za pora złotków.........
stomil 2014-12-30 12:32:46
Ja, mhmh
Tyź je chopie niebezpieczny
Stanik z Rybnika 2014-12-30 10:55:00
Śląsakom grozi Niebezpieczeństwo
A uznanie mniejszosci Niemieckiej nie jest niebespieczne ??? Her. Bartek dla Śląsaków jesteś tym co sie pod kartofle daje żeby rosły, za twój uterschrift.
19/R20 2014-12-30 07:40:34
:)
Rafał Bartek. Echte deutsche Name.
LE 2014-12-30 01:24:22
Otwartość ma swoją cenę, którą jak na razie nikt nam nie płaci
Skoro Śląsk był taki otwarty i przyjazny to patrząc na wyniki tego wszystkiego teraz proponuje się trochę odbudować i znowu otworzyć bo za niedługo to już tu tylko hipermarkety będą stały, zrobią zakaz kupowania produktów pracownikom w własnych sklepach żeby kupili obok bo inaczej nie będzie klientów bo każdy kupi sobie u swojego pracodawcy towar i wrócimy do chłopa i pana
Ben 2014-12-29 20:25:54

"Uznanie śląskiej mniejszości jest dla Ślązaków niebezpieczne" jakim trzeba być ch...em żeby głosić takie farmazony
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Tresna
Nasza sonda
Czy prezydent Rybnika Piotr Kuczera powinien podać się do dymisji?Praca w Niemczech
LEON
36824,46894,46893,46892,46856,46845,46901,46903,46902,46898,46897,46896,46895,46891,46890,46889,46888,46887,46886,46885,46899,46884,46883,46882,46881,46880,46879,46878,46877,46876,46875,46870,46869,46855,46848,46814,46862,46839,46801,46764,46735,46863,46840,46803,46765,46736,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034