Kto kiedy świętuje

 

Z katolikami Boże Narodzenie świętują m.in. ewangelicy wszystkich odłamów i zielonoświątkowcy.



 Jutro niemal cały chrześcijański świat będzie obchodził Wigilię, a 25 i 26 grudnia święta Bożego Narodzenia. Chrześcijaństwo ma jednak wiele odłamów, obecnych także na Śląsku, poza tym obok nas żyją również przedstawiciele innych religii, w dodatku mniejszości wyznaniowe występują tu dużo liczniej niż w innych częściach kraju. Postanowiliśmy więc sprawdzić, kto teraz będzie świętował razem z katolikami. Okazuje się, że m.in. ewangelicy wszystkich odłamów i zielonoświątkowcy. Bożego Narodzenia nie obchodzą oczywiście adwentyści dnia siódmego, natomiast prawosławni celebrują je w innym terminie, jako że daty ich świąt wyznacza kalendarz juliański, a nie gregoriański.
Kiedy zatem my będziemy odsypiali sylwestrową noc, oni będą jeszcze w czasie adwentu, a święta Narodzenia Pańskiego będą obchodzili 7 i 8 stycznia, czyli tuż po Święcie Trzech Króli, zwanym Dniem Objawienia Pańskiego, który, przypomnijmy, od trzech lat jest w Polsce dniem wolnym od pracy. 7 i 8 stycznia to jednak dni robocze, z czego by wynikało, że prawosławni w Boże Narodzenie muszą iść do pracy, ale wcale tak nie jest. Dlaczego? – Każdy pracownik w naszym kraju ma 13 dni wolnych, niezależnie od wyznawanej religii (bądź braku wyznania), nie licząc oczywiście niedziel. W większości dni te pokrywają się ze świętami katolickimi. Osoby pozostałych wyznań nie mają z tego tytułu zagwarantowanych dni dodatkowo wolnych od pracy. Mają jednak pełne prawo skorzystać ze zwolnienia od pracy pod warunkiem odpracowania nieobecności z tego powodu – wyjaśnił Michał Podsiedlik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
Więcej na ten temat w następnym wydaniu "Nowin", które ukaże się 7 stycznia. Dodajmy, że jeszcze w styczniu (dokładnie 19) prawosławni będą obchodzili swoje kolejne wielkie święto – Dzień Chrztu Pańskiego. 

Komentarze

Dodaj komentarz