Czas pracy w Wigilię

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.


Ostatnio lider jednej z organizacji związkowych zaapelował do pracodawców (zwłaszcza branży handlowej) o wcześniejsze zakończenie (skrócenie) czasu pracy w Wigilię. Czy jest to godne z prawem pracy? Czy pracodawca może zmusić pracowników, aby odpracowali to w innym dniu?


Czas pracy co do zasady nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin
w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oczywiście, w niektórych systemach czasu pracy istnieje możliwość dłuższego wykonywania pracy w ciągu doby (np. w równoważnym czasie pracy przez 12, 16 lub 24 godziny).
Pracodawca, który uzgodnił z pracownikami, że 24 grudnia zamiast pracować przez
8 godzin, wszyscy wyjdą do domu wcześniej (np. po 6 godzinach), może rozwiązać taką sytuację w różny sposób:
1. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie za cały dzień, mimo że pracownik faktycznie pracował jedynie część dniówki roboczej. Takie działanie korzystniejsze dla pracownika niż wymaga tego Kodeks pracy, jest zgodne z prawem.
2. Wcześniejsze zakończenie pracy następuje na podstawie pisemnego wniosku pracownika, na który pracodawca wyraził zgodę, pod warunkiem odpracowania brakującego czasu w innym terminie (tzw. „wyjście prywatne”). Takie odpracowanie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Warto jednak pamiętać, że musi to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego (przeważnie jest to ostatni dzień roku kalendarzowego) oraz nie może naruszać prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego
(11 godzin) i tygodniowego (35 godzin).
3. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie za czas faktycznie przepracowany (np. 6 godzin). Za nieprzepracowane godziny pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, które zostanie mu odpowiednio pomniejszone, gdyż nie jest to zawiniony przez pracodawcę przestój.
4. Pracodawca ustala taki harmonogram czasu pracy, z którego wynika, że pracownicy
24 grudnia pracują krócej (np. 6 godzin), w zamian pracują dłużej innego dnia bądź
w inne dni (np. 30 grudnia przez 10 godzin). Taka opcja może mieć miejsce wyłącznie wobec pracowników zatrudnionych w równoważnym czasie pracy. W przypadku osób zatrudnionych w systemie podstawowym (8 godzin dziennie) oznaczałoby to pracę w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca musiałby zrekompensować (czas wolny bądź dodatek do wynagrodzenia).

Podstawa prawna:
art. 80, 129, 132, 133, 135, 136, 137 i 151 Kodeksu pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz