Gry choroba się przedłuża

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.



Jestem na chorobowym, wkrótce skończy mi się 182-dniowy okres zasiłku chorobowego. Niestety lekarzom nie udało się mnie postawić na nogi, nie mogę wrócić do pracy. Czy mogę być na L4 do czasu wyleczenia?
Czytelnik, osiedle Nowiny

Jeśli nie mamy już prawa do zasiłku chorobowego, ale nie możemy jeszcze podjąć pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdrowia, możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast świadczenie z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu.
Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia, a jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową – w wysokości 100 proc. W pozostałych przypadkach jest to 75 proc.
Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia jest oświadczenie złożone przez osobę występująca o świadczenie na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego;
- informację z wywiadu zawodowego z miejsca pracy (druk ZUS N-10); wywiad zawodowy nie jest wymagany, jeżeli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub osoba niezdolna do pracy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą;
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy – w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem,
- kartę wypadku przy pracy – w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego innego niż pracownik;
- decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez inspektora sanitarnego – w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową.
O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz