Jak zabiegać o zawieszoną emeryturę

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Słyszałem, że ZUS wypłaca zawieszone emerytury, i to z odsetkami. Czy dotyczy to wszystkich pracujących emerytów? Co jest podstawą wypłaty i jakie dokumenty trzeba dostarczyć?
Stały Czytelnik "Nowin"

ZUS wypłaca wraz z należnymi odsetkami emerytury, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę. Wypłata zawieszonego świadczenia nastąpi tylko na wniosek emeryta. Zasady ustalania i wypłaty emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., w związku z kontynuowaniem zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę określa ustawa z 13 grudnia 2013 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 169). Przepisy te weszły w życie 19 lutego 2014 r. i dotyczą wszystkich emerytów, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011 r. Należy podkreślić, że przepisy zrównują wszystkich emerytów objętych tą regulacją. Tak więc – po zgłoszeniu wniosku – wypłatę zawieszonej emerytury otrzymają zarówno ci, którzy wcześniej dostali decyzję odmowną z ZUS, jak i ci, którzy przegrali sprawy w sądzie.
Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje natomiast osobom, którym na podstawie prawomocnego wyroku sądu ZUS wypłacił już emeryturę. Kwota emerytury zostanie ustalona w wysokości, w jakiej byłaby wypłacona, gdyby nie została zawieszona. Przy jej ustalaniu zostanie zatem uwzględniona waloryzacja od 1 marca 2012 r. Jeśli emeryt w okresie zawieszenia emerytury zgłaszał wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia, np. poprzez doliczenie stażu, to emerytura zostanie uwzględniona w podwyższonej wysokości. Do kwoty obliczonej do wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, za okres do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r. Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie wyroku oddalającego roszczenie o odsetki lub ich nie uwzględniającego, mogą zgłosić wniosek o ich wypłatę.
Wniosek do ZUS musi zawierać: imię i nazwisko emeryta, adres zamieszkania, numer emerytury, nazwę i adres oddziału ZUS, podpis. Musi też określać, że dotyczy wypłaty emerytury zawieszonej w wymienionym okresie wraz z odsetkami lub tylko odsetek, jeżeli emerytura została wcześniej wypłacona na mocy wyroku sądu bez odsetek. Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, powinny też złożyć zaświadczenie o wysokości przychodu w 2011 i w 2012 roku, o ile nie złożyły go wcześniej. Wniosek najlepiej skierować do swojego oddziału ZUS. Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty wynosi 60 dni od daty wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności, którą może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów  emeryta

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz