Urlop a L4 na chore dziecko

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.


Jestem zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17. W dniach 20-24 października br. miałem udzielony urlop wypoczynkowy. Niestety, w trakcie urlopu rozchorowała się moja pięcioletnia córka. Natychmiast po wizycie u lekarza doręczyłem pracodawcy zwolnienie lekarskie z powodu opieki nad chorym dzieckiem. Zwolnienie to obejmuje dni 22-28 października br. Byłem bardzo zaskoczony, gdy dowiedziałem się w kadrach, że i tak mój urlop nie zostanie przerwany i nadal biegnie. Czy jest to zgodne z prawem?

Tak, gdyż przerwanie urlopu może mieć bowiem miejsce tylko w czterech sytuacjach:
1) czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
3) odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do trzech miesięcy,
4) urlop macierzyński.
Warto podkreślić, że powyższe wyliczenie ma charakter zamknięty. Żadne inne okoliczności nie mają więc wpływu na przerwanie urlopu. Co istotne, punkt 1 ("czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby") dotyczy wyłącznie pracownika, a nie dziecka. Pracodawca nie musi więc zgadzać się na przerwanie biegu urlopu, gdy zwolnienie lekarskie dotyczy opieki nad chorym dzieckiem.
Obowiązek taki istnieje natomiast wówczas, gdy pracownik nie rozpoczął jeszcze korzystania z urlopu wypoczynkowego (np. urlop udzielony został na dni 20-24 października, a zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem obejmuje okres wcześniejszy, np. 17-26 października). W takich okolicznościach pracodawca przesuwa urlop na termin późniejszy. Wyliczenie sytuacji, w których pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie (co skutkuje przesunięciem terminu urlopu), jest bowiem otwarte i przykładowe, bo ustawodawca użył tu określenia: "w szczególności".
Reasumując, w opisanej sytuacji w dniach 20-24 października przebywał pan na urlopie wypoczynkowym, a od 25 do 28 października na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Postępowanie pracodawcy jest więc w pełni prawidłowe.
Podstawa prawna:
art. 165 i 166 Kodeksu pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz